Trwa ładowanie...
d2j9o24
18-09-2015 11:00

Po decyzji Fed wzrosty na złotym pozostały ograniczone

Warszawa, 18.09.2015 (ISBnews/ Kantoronline.pl) - Wczoraj wieczorem miało miejsce posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, którego konkluzje nie były dla inwestorów zaskoczeniem. FOMC zgodnie z oczekiwaniami nie podniósł stóp procentowych. Pozostają one na rekordowo niskim poziomie  0-0,25%. Prezes FED-u Jannet Yellen nadal sugeruje możliwość podwyżki stóp jeszcze w tym roku, choć zwraca uwagę na niską inflację i niekorzystne uwarunkowania gospodarcze poza Stanami, szczególnie spowolnienie w Chinach. Decyzji o podwyżce stóp przed końcem roku spodziewa się 13-u z 17-u szefów banków centralnych (a szanse ku temu będą w październiku lub w grudniu, na listopad posiedzenia nie zaplanowano). Jednocześnie Pani Yellen powtórzyła swoje słowa z sierpnia, że nie termin podwyżki jest istotny, a jej skala. Słowa takie są oczywiście pożywką dla kapitału spekulacyjnego.

d2j9o24
d2j9o24

Jak zareagowały rynki? Kurs eurodolara wyraźnie wzrósł, nie docierając jednak do oporu na 1,1450. Wraz za nim umocniły się waluty z koszyka emerging markets, jednak wzrosty na złotówce pozostały ograniczone. Przyczyną są słabe dane z rodzimej gospodarki opublikowane wczoraj (niższy wzrost produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej niż oczekiwano) oraz obawy o rozwój sytuacji w Chinach. Jeśli dodamy do tego niemal pewną podwyżkę stóp w USA w terminie kilkumiesięcznym, scenariusz trwałego umocnienia złotego wydaje się mocno ograniczony. Na poprawę sentymentu wśród inwestorów z pewnością wpłyną lepsze dane z Chin, np. wartość indeksu PMI dla przemysłu, który poznamy w najbliższą środę. Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny powinien być neutralny dla notowań głównych walut, inwestorzy nadal powinni dyskontować wnioski z wczorajszego posiedzenia FED-u. Zdecydowanymi beneficjentami posiedzenia są natomiast amerykańskie obligacje, gdzie spadek rentowności dwu i dziesięcioletnich sięgnął 10 punktów bazowych.
Również polskie obligacje powinny zyskać w najbliższym czasie, choć podobnie jak w przypadku waluty, wzrosty mogą pozostać ograniczone.
Poranne notowania złotego nie odbiegają znacząco od reakcji rynku po godzinie 20-j wczoraj, kiedy to złoty umocnił się do dolara o 4 grosze. Niewielkie umocnienie zanotował także wobec euro i franka, co jest jednak obecnie dyskontowane. Kurs EUR/USD po raz kolejny nie sforsował oporu na 4,1450, osiągając o godzinie 10.00 wartość 1,1436. W tym czasie wycena naszej waluty przedstawiała się następująco: EUR/PLN 4,2078; USD/PLN 3,6796; CHF/PLN 3,8400 oraz GBP/PLN 3,7344. Kurs euro powinien oscylować w granicach 4,20. Na większą zmienność narażony jest kurs dolara, gdzie w przypadku dalszych spadków wsparcie możemy wyznaczyć na poziomie 3,6370, a opór w terminie kilkusesyjnym na 3,7750. W przypadku GBP/PLN opór przebiega w okolicach 5,76 a wsparcie na 5,7040. Przy franku opór to 3,88 CHF/PLN natomiast wsparcie 3,8090. Dla euro znaczący opór to okolice 4,24 EUR/PLN, a ruch na południe powinien zatrzymać się na poziomie 4,18.
Robert Madejski

Dealer Walutowy Kantoronline.pl

(ISBnews/ Kantoronline.pl)

d2j9o24
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j9o24