Trwa ładowanie...
dwdqhe8
dwdqhe8

Po porozumieniu ws. zamrożenia poziomu produkcji małe szanse na odbicie cen ropy

Warszawa, 18.02.2016 (ISBnews/ Superfund TFI) - Wtorkowe porozumienie niektórych ważnych producentów ropy naftowej w sprawie zamrożenia produkcji było dla inwestorów rozczarowaniem, bowiem spodziewano się, że kraje te zdecydują się chociażby na symboliczne cięcie wydobycia w celu poradzenia sobie z globalną nadwyżką ropy naftowej. Ponadto, inwestorzy wątpią, czy w ogóle to porozumienie zmieni cokolwiek na rynku tego surowca, ponieważ dołączyło do niego zaledwie kilka krajów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dwdqhe8

Po tym, jak na zamrożenie produkcji zgodziły się Arabia Saudyjska, Rosja, Wenezuela, Katar i Irak, uwaga globalnych inwestorów skupiła się na Iranie. Kraj ten dopiero niedawno uwolnił się od jarzma zachodnich sankcji, które ograniczały jego możliwości wydobycia i eksportu ropy naftowej - i od razu zaznaczał, że jest sceptyczny wobec wizji dołączenia do porozumienia i zobowiązania się do zamrożenia swojego poziomu produkcji. I faktycznie, środowe rozmowy Iranu i sygnatariuszy porozumienia zakończyły się fiaskiem. Przedstawiciel Iranu, Mehdi Asali, powiedział, że wymaganie od Iranu utrzymania niskiego poziomu produkcji jest nielogiczne w sytuacji, gdy w poprzednich miesiącach inne kraje podnosiły swoje wydobycie, przyczyniając się do nadpodaży ropy na świecie. Tymczasem Iran jasno dał do zrozumienia, że chce wykorzystać swój powrót na rynek ropy naftowej i zwiększyć produkcję oraz eksport, odzyskując przynajmniej częściowo swój udział w rynku.

Niechęć Iranu do dołączenia do porozumienia sprawia, że wciąż bazowym scenariuszem na bieżący rok jest utrzymanie się nadwyżki na globalnym rynku ropy naftowej. W rezultacie, decyzja o zamrożeniu produkcji staje się na rynku ropy naftowej relatywnie mało istotna dla kształtowania się cen tego surowca. Wprawdzie wczoraj notowania ropy naftowej wzrosły, ale w dużej mierze był to efekt niespodziewanej zniżki zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Według danych Departamentu Energii USA, w minionym tygodniu spadły one o 3,3 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich wzrostu o niemal 4 mln baryłek.

Paweł Grubiak - członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

(ISBnews/ Superfund TFI)

dwdqhe8

Podziel się opinią

Share

dwdqhe8

dwdqhe8