Poczta Polska idzie na wojnę z konkurencją. Chodzi o "pocztomaty"
W marcu 2024 r. Poczta Polska rozpoczęła procedurę przyznania jej wyłącznych praw do nazwy i logo "pocztomat". Problem w tym, że określenie to jest bardzo podobne do "paczkomatu", nazwy używanej przez InPost. Czy konkurencja zgłosi swój sprzeciw?
Jak donosi "Rzeczpospolita", na początku marca Poczta Polska wystąpiła do Urzędu Patentowego RP o zastrzeżenie nazwy i logo "pocztomat". Znak "pocztomat" został już opublikowany w Biuletynie Urzędu Patentowego. Zatem wszelkie sprzeciwy konkurencja może zgłaszać do 25 czerwca. Na razie oficjalna nazwa automatów paczkowych Poczty Polskiej to Pocztex Automat.
Ujawniony znak słowno-graficzny "pocztomat" nie uzyskał jeszcze ochrony. Nastąpi to dopiero w przypadku, gdy ekspert nie stwierdzi przeszkód do udzielenia prawa ochronnego i gdy — po ewentualnym opublikowaniu znaku w Biuletynie Urzędu Patentowego — nie wpłynie żaden sprzeciw wobec tego zgłoszenia – tłumaczy dziennikowi Monika Chrobak, rzeczniczka UPRP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik
Poczta Polska kontra InPost
Przypomnijmy, że to już drugi raz, kiedy Poczta Polska próbuje zastrzec nazwę oraz logo pocztomat. Wówczas swój sprzeciw wyraziła spółka InPost od Rafała Brzoski. Powodem były "paczkomaty", niemal identycznie brzmiące jak "pocztomaty". Ostatecznie Urząd Patentowy odmówił PP możliwości posługiwania się tą nazwą.
Jak zauważa "RP", państowowa spółka może ponownie zmierzyć się ze sprzeciwem firmy Rafała Brzoski.
Trudna sytuacji Poczty Polskiej
Jak informowało money.pl, zatrudniająca ok. 63 tys. osób Poczta Polska znajduje się w potężnym kryzysie. Ministerstwo Aktywów Państwowych zapewniło serwis, że zapewnienie przetrwania spółki jest jednym z priorytetów obecnego rządu. Najpilniejszą kwestią jest wypłata spółce pieniędzy w ramach finansowania jej operacji w 2021 i 2022 r. Strata PP za 2023 r. wynosi 787 mln zł