Trwa ładowanie...

Poczta Polska wprowadza podwyżki. Handlujący na Allegro zaskoczeni

Od 1 marca Poczta Polska zmienia ceny. Choć w komunikatach prasowych pisze o „cyfrowej rewolucji” i „aktualizacji oferty”, to oznacza to tylko jedno – podwyżki. Problemy mają handlujący w internecie, bo nowe cenniki oznaczają dla nich wyższe koszty.

Share
Poczta Polska wprowadza podwyżki. Handlujący na Allegro zaskoczeni
Źródło: WP.PL, fot: Piotr Fotek / Reporter
d3wen3m

Od 1 marca Poczta Polska zmienia ceny. Choć w komunikatach prasowych pisze o "cyfrowej rewolucji" i "aktualizacji oferty", to oznacza to tylko jedno - podwyżki. Problemy mają handlujący w internecie, bo nowe cenniki oznaczają dla nich wyższe koszty.

Pan Arek sprzedaje na Allegro akcesoria samochodowe. Zmiana cenników Poczty Polskiej, ogłoszona 19 lutego, kompletnie go zaskoczyła. Kilkaset jego ofert, kończy się bowiem w marcu. A ceny wysyłki ma jeszcze z lutego.

- To jest oczywista oczywistość, że całe Allegro jedzie po minimalnej marży. Jeśli sprzedaję coś za 15 zł, to dołożenie do tego biznesu 3 zł za przesyłkę, to dla mnie spory koszt. A przecież takich transakcji mogę mieć nawet kilkaset. Poczta zachowała się tu niepoważnie – mówi.

Co tak wzburzyło handlowca? Po pierwsze od marca wzrosnąć mają ceny paczek pocztowych. Zamiast dotychczasowych 9,5 zł za ekonomiczną do 1 kilograma, od 1 marca zapłacić trzeba będzie o 3,5 zł więcej, czyli 13 zł. Wysłanie cięższej paczki od 2 do 5 kg kosztować będzie 17 zł (dotychczas 13 zł). Nie zmieniają się natomiast ceny przesyłek listowych, z których także korzystają sprzedający na Allegro.

d3wen3m

Początkowo ta platforma sprzedażowa nie widziała w zmianie cen problemu. Pod naporem handlujących zaczęła jednak zastanawiać się, jak pomóc im wyjść w kłopotu.

- Pracujemy nad narzędziem, które umożliwi handlującym zmianę cen za paczki. Chcemy to zautomatyzować. Proszę pamiętać, że niektórzy mają po kilkaset albo nawet kilka tysięcy ofert sprzedaży. Gdyby teraz chcieli coś zrobić, to musieliby je wszystkie zakończyć, a potem wystawić przedmioty jeszcze raz – mówi WP Paweł Klimiuk, rzecznik prasowy Allegro.

Problemem są tzw. stałe ID ofert, które pozwalają na sprzedawanie danego przedmiotu nawet przez kilka miesięcy. To duże ułatwienie dla sprzedawców. Jest jednak jeden warunek – oferty nie można zmienić. Przy nowych cennikach Poczty Polskiej jest to więc spory problem.

Ręczna możliwość korekty ceny ma być dostępna w poniedziałek lub wtorek. Automatyczna - za dwa tygodnie. Problemy zaczną się już 1 marca. Jeśli bowiem ktoś kupił towar 29 lutego, to wysyłka będzie przecież następnego dnia. Co w takim wypadku?

d3wen3m

- O zmianie w cenniku będziemy informować kupujących. Będą oni musieli porozumieć się ze sprzedającymi, co do ostatecznej ceny - mówi Paweł Klimiuk.

Za co zapłacisz na Poczcie Polskiej więcej?
Jaka przesyłka? Stara cena Nowa Cena
List ekonomiczny (do 350 gram) 1,75 zł 2 zł
List priorytetowy (do 350 gram) 2,35 zł 2,50 zł
Paczka ekonomiczna do 1 kg 9,50 zł 13 zł
Paczka ekonomiczna 1-2 kg 11 zł 15 zł
Paczka ekonomiczna 2-5 kg 13 zł 18 zł
Paczka priorytetowa do 1 kg 11 zł 14 zł
Paczka z zadeklarowaną zawartością do 1 kg* 9,50 zł 15 zł
Potwierdzenie odbioru przesyłki 1,9 zł 2 zł
List zagraniczny priorytetowy 5,20 zł 6 zł
Źródło: cenniki Poczty Polskiej. Zmiany wchodzą w życie 1 marca 2016 roku * do ceny należy doliczyć jeszcze prowizję od zadeklarowanej zawartości

Zmiany w ofercie Poczty Polskiej dotyczą nie tylko paczek. Wyższa będzie też cena za wysłanie świątecznych listów Wielkanocnych. Dotąd trzeba było za nie zapłacić 1,75 zł. Teraz na zwykły list ekonomiczny będzie trzeba wydać 2 zł. Priorytetowy od 1 marca będzie kosztować 2,5 zł.

- Wszyscy zdają sobie sprawę, że klienci piszą coraz mniej papierowych listów, a te które są w obrocie, rozkładają się na wszystkie firmy pocztowe, a obowiązek świadczenia usług powszechnych obciąża natomiast tylko jednego operatora, czyli Pocztę Polską - zaznacza Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Przypomina też, że ostatnie korekty cen paczek nie zmieniały się od 7 lat.

d3wen3m

Podziel się opinią

Share
d3wen3m
d3wen3m