Trwa ładowanie...

Poczta ujednolica cennik. Będą nowe znaczki

Od 1 stycznia Poczta Polska (PP) będzie musiała rywalizować o klienta także w obszarze listów. Z końcem grudnia rusza bowiem liberalizacja rynku usług pocztowych. Czym pocztowcy nas zachęcą?

Share
Poczta ujednolica cennik. Będą nowe znaczkiŹródło: Thinkstockphotos
d1dnpeb

Grudzień to ostatni miesiąc, w którym tylko Poczta Polska ma prawo dostarczać przesyłki do 50 g, czyli najpopularniejsze listy. Skończą się zatem przesyłki z metalowymi blaszkami lub notesami, dzięki którym jej konkurencja obchodziła przepisy.

Przez ostatni rok PP intensywnie przygotowywała się do otwarcia branży pocztowej. Wprowadziła szereg nowości i ułatwień. Wśród nich przesyłkę gabarytową dla handlujących w internecie, tanią e-przesyłkę z elektronicznym powiadamianiem odbiorcy, a także obniżyła ceny paczek w Pocztexie nawet o 50 proc.

Teraz jednak pora na kluczową usługę, czyli listy. PP ujednolica cennik. Dziś w zależności od wagi za wysłanie ekonomicznego listu krajowego do 350 g trzeba zapłacić od 1,55 zł do 1,90 zł. Od nowego roku opłata będzie jednolita i wyniesie 1,60 zł. W tej samej kategorii wagowej list polecony kosztować będzie 3,80 zł.

d1dnpeb

- Aktualny cennik dezorientuje naszych klientów. Często nie wiadomo, jaki znaczek kupić dla danego listu. Dzięki nowemu podejściu klienci będą mogli po prostu zaoszczędzić czas - mówi Janusz Wojtas, członek zarządu Poczty Polskiej.

Wraz z przebudową oferty pojawią się zupełnie nowe znaczki. Znajdzie się na nich oznaczenie limitu wagowego, gabarytu, a także oznaczenie przesyłki ekonomicznej lub priorytetowej. Jednocześnie oddzielona zostanie dystrybucja znaczków kolekcjonerskich oraz listownych.

Od nowego roku Poczta szykuje także inne nowości dla klientów indywidualnych.
- Jesteśmy już na takim etapie zmian w funkcjonowaniu Poczty, że możemy zaproponować nowe usługi dla klientów indywidualnych. W 2013 roku wprowadzimy awizo przez sms, to dla nas symboliczny moment, kiedy papierowe dokumenty zmieniamy w elektroniczne powiadomienia. Otworzymy również pierwsze 50 samoobsługowych placówek, w których można będzie odebrać listy polecone i nadać przesyłki. Ciekawym rozwiązaniem jest ecolist. Aby zapłacić za przesyłkę, będzie trzeba jedynie kupić opakowanie na nią - mówi Janusz Wojtas, członek Zarządu Poczty Polskiej

d1dnpeb

Oprócz uruchomienia oddziałów samoobsługowych, które mają być otwarte 24 godziny na dobę, Poczta Polska pracuje nad wdrożeniem nowych modeli placówek. Będą one zbudowane z modułów – listowego, paczkowego i bankowego. Pierwsze punkty tego typu pojawią się w najbliższych tygodniach. Do końca 2013 roku Poczta Polska zbuduje minimum 50 tego typu placówek.

W tym roku wdrożono opcję nadania przekazu pocztowego przez Internet a klienci biznesowi korzystają z przesyłki hybrydowej, która jest połączeniem e-maila z tradycyjnym listem. W I kwartale 2013 roku pierwsze e-kartki będą mogli także wysłać klienci indywidualni. Wtedy też mają pojawić się kolejne e-usługi, jak e-znaczek.

Mimo liberalizacji jeszcze przez trzy lata PP zachowa monopol na obsługę korespondencji urzędów i instytucji państwowych. Później operator dla obsługi administracji zostanie wyłoniony w przetargu.

d1dnpeb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dnpeb
d1dnpeb