Trwa ładowanie...

Podatek od psa w górę. Oto na co muszą się szykować właściciele

W 2024 roku wzrośnie maksymalna stawka podatku od posiadania psa - o 15 proc., czyli o 23 zł. Wprowadzenie obowiązku płacenia podatku od psa zależy od gminy, w której mieszkamy. Niektóre osoby również mogą być zwolnione z opłat - przypomina serwis tvn24.pl.

W 2024 r. wzrośnie wysokość podatku od psaW 2024 r. wzrośnie wysokość podatku od psaŹródło: Flickr, fot: CC BY 2.0, Erik Drost
d4b1nbz
d4b1nbz

W 2023 r. maksymalna stawka podatku od psa wynosi 150,93 zł. W przyszłym roku maksymalnie będzie to już 173,55 zł.

Podatek od posiadania psa nie jest obowiązkowy na terenie całego kraju. Każda gmina sama decyduje, czy wprowadzić taki podatek i ustala jego stawkę. Informacji na ten temat należy szukać na stronach internetowych poszczególnych gmin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sielski dom na Warmii. Trudno uwierzyć, że mieszkały tam zwierzęta

Podatek od psa - kiedy zapłacić?

W większości gmin stawka podatku od posiadania psa ma maksymalną dopuszczoną wysokość, czyli wspomniane 150,93 zł. Jednak w niektórych gminach może być ona wyższa lub niższa, może też być zależna od rasy i wielkości psa.

d4b1nbz

Osoby, których podatek dotyczy, zobowiązane są zapłacić go w wymaganej wysokości raz do roku – podobnie jak inne rozliczenia podatkowe. W przypadku, gdy pies został nabyty w drugiej połowie roku, podatek należy zapłacić w połowie jego wysokości.

Kto jest zwolniony z podatku od psa

Nie wszyscy właściciele psów są zobowiązani do płacenia podatku od posiadania psa. Zwolnieni z tego podatku są osoby, które:

  • mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (płacimy wtedy za drugiego i kolejnego psa),
  • mają więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe (płacimy za drugiego i kolejnego psa),
  • płacą podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy (płacimy za trzeciego i kolejnego psa).

Dodatkowo niektóre gminy zwalniają z opłaty osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem - czytamy na rządowej stronie internetowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4b1nbz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b1nbz