Trwa ładowanie...

Podatek od słońca: Hiszpania uderza w energetykę słoneczną

W Hiszpanii za pozyskiwanie energii słonecznej na własne potrzeby będzie można dostać grzywnę w wysokości 30 milionów euro.

Podatek od słońca: Hiszpania uderza w energetykę słonecznąŹródło: Thinkstockphotos
d4mycwa
d4mycwa

W ciągu ostatnich pięciu lat ceny technologii fotowoltaicznej spadły o 80 proc. Dzięki temu w czasach kryzysu, gdy koszty energii elektrycznej pięły się w górę, inwestycja w solary lub wiatraki i produkcja prądu na własne potrzeby stała się atrakcyjnym sposobem na oszczędności - czytamy na stronie internetowej hiszpańskiego El Pais.

Jednak złote czasy dla miłośników słońca się kończą. Hiszpański sekretarz stanu ds. energii Alberto Nadal podpisał projekt dekretu zgodnie z którym od energii pozyskanej z instalacji fotowoltaicznej trzeba będzie odprowadzić podatek - informuje Energias Renovable.

Obecnie pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca na własne potrzeby nie jest opodatkowane. Zabronione jest magazynowanie energii w bateriach i akumulatorach.

Po wejściu w życie dekretu osoby posiadające własną elektrownię słoneczną będą miały dwa miesiące na rejestrację w systemie. W przeciwnym wypadku mogą zapłacić nawet 30 milionów euro grzywny, czytamy w El Pais.

Ponadto już teraz na skutek podniesienia stałej opłaty w ramach rachunku za energię elektryczną inwestycja w solary stała się mniej opłacalna. Przed reformą amortyzacja domowego systemu o mocy 2,4 kW zwracała się w ciągu 12 lat, obecnie trwa to o 23 lata dłużej.

d4mycwa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mycwa