Trwa ładowanie...
d1ntza5
dofinansowanie
16-09-2009 12:55

Podlaski Fundusz Kapitałowy wesprze trzy firmy

Trzy firmy - z branży finansowej, usługowej i samochodowej - otrzymają dofinansowanie z Podlaskiego Funduszu Kapitałowego w ramach zakończonego właśnie konkursu "Kapitał na rozwój" - poinformował w środę PAP prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku Andrzej Parafiniuk. Na konkurs było przeznaczonych 5 mln zł.

d1ntza5
d1ntza5

To pierwszy od lat konkurs ogłoszony przez Fundusz na inwestycje typu venture capital (średnio- i długoterminowe o dużym stopniu ryzyka, ale mogące w przyszłości przynieść duże zyski). Jest to forma finansowania innowacyjnych projektów inwestycyjnych dla firm o szybkim potencjale wzrostu. Dotychczas Fundusz nie organizował konkursów, udzielał na bieżąco wsparcia zainteresowanym przedsiębiorstwom.

Trzy firmy, które zostaną wsparte w ramach konkursu zostały wybrane spośród około 20 zgłoszonych z woj. podlaskiego, ale i z innych regionów. Jak powiedział Parafiniuk, teraz zaczną się negocjacje ze zwycięzcami konkursu na temat kwoty, jaką Fundusz wspomoże poszczególne pomysły na biznes oraz rodzaju tego wsparcia. Fundusz może być np. udziałowcem w takim przedsięwzięciu czy też udzielającym pożyczki, ale też pożyczkodawcą z możliwością zostania udziałowcem w przyszłości. Trwa też szczegółowa analiza biznesplanów.

Zwycięzcy konkursu to firmy z branży motoryzacyjnej, usługowej i finansowej, które będą realizować swoje przedsięwzięcia w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Są to m.in. salon i serwis motoryzacyjny nowej marki samochodu, mikrofundsz pożyczkowy.

Podlaski Fundusz Kapitałowy jest jednoosobową spółką Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku. Fundacja pełni m.in. rolę Regionalnej Instytucji Finansującej - jest partnerem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przy wdrażaniu programów UE, z których korzystają przedsiębiorcy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

d1ntza5

Fundusz istnieje od 1995 roku. Powstał z pieniędzy Polsko-Brytyjskiego Programu Rozwoju Przedsiębiorczości. Głównym celem jego działania jest wsparcie kapitałowe małych i średnich firm, które mają potencjał szybkiego wzrostu.

Od początku istnienia Fundusz wsparł 25 różnego rodzaju przedsięwzięć na łączną sumę 15,3 mln zł. Inwestowano w firmy różnych branż, np. usług finansowych, dystrybucji (krajowej i międzynarodowej), informatycznej, produkcji mebli czy części do maszyn.

d1ntza5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ntza5