Trwa ładowanie...
dwdqhe8
dwdqhe8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Podlaskie/ Policzono nietoperze w Suwalskim Parku Krajobrazowym

153 nietoperze rzadkich gatunków hibernuje w tym roku na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego (Podlaskie) w wybranych piwniczkach - wynika z danych parku. W tym roku liczeniu nietoperzy sprzyjały warunki pogodowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dwdqhe8

Nietoperze zimują w większości w specjalnie przygotowanych dla nich nieużywanych już piwnicach ziemnych, tzw. sklepikach. W tym roku kontrola objęła 15 takich piwniczek.

Dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska powiedziała w czwartek PAP, że w tym roku warunki pogodowe do liczenia nietoperzy były bardzo dobre, łatwo było też dostać się do piwniczek. Jednak - jak zauważyła - dodatnie temperatury sprawiają, że nietoperze nie wpadają w pełną hibernację i są od czasu do czasu aktywne. Dodała, że z zimowego snu wybudzą się całkowicie wiosną - przy dodatniej temperaturze i kiedy pojawią się owady.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, w parku hibernuje pięć gatunków nietoperzy: gacek brunatny, mroczek pozłocisty, nocek rudy i mopek oraz nocek Natterera. Najliczniej występował nocek rudy - 58 osobników, najrzadziej nocek Natterera - 11 osobników. Z wyliczeń parku wynika, że średnio na jedną piwniczkę przypadało 10,2 osobników. Świerubska dodała, że co roku nocuje w kontrolowanych piwniczkach ok. 140-150 nietoperzy. Ile nietoperzy zimuje na terenie całego parku, nie wiadomo.

dwdqhe8

Latem można spotkać w parku aż dziewięć gatunków tych ssaków. To m.in.: nocek łydkowłosy, karlik większy, borowiec wielki, nocek Brandta i mroczek późny. W okolicach Jeleniewa koło Suwałk latem przylatuje kolonia ok. 200 osobników nocka łydkowłosego. To jedna z dwóch kolonii tego rzadko spotykanego w Polsce nietoperza.

Świerubska powiedziała, że gatunki, które przebywają na terenie parku latem, nie zawsze pokrywają się z tymi, które występują zimą. "Nie wiadomo też, czy te, które zimują w parku, zostają też latem" - dodała. Zaznaczyła, że nietoperze są trudną grupą do badania, przede wszystkim dlatego, że są aktywne nocą.

W Polsce występują 22 gatunki nietoperzy. Wszystkie są w Polsce objęte ochroną. Nietoperze żyją czasem nawet ponad 30 lat. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.

dwdqhe8

Podziel się opinią

Share

dwdqhe8

dwdqhe8