Trwa ładowanie...
d1qu071
31-12-2015 07:10

Podlaskie/ W Białymstoku bez podwyżek, w Łomży drożej za śmieci

Nie będzie podwyżek opłat lokalnych w 2016 r. w Białymstoku. Mieszkańcy Łomży zapłacą więcej za śmieci, a Augustów zachęca przedsiębiorców obniżkami podatków od transportu i liczy, że będą się tam lokować firmy transportowe.

d1qu071
d1qu071

W Białymstoku bez zmian zostają m.in. podatki od nieruchomości, ceny biletów komunikacji miejskiej, opłaty za żłobki. "Prawdopodobnie" - jak podało biuro prasowe prezydenta - bez zmian pozostaną też w 2016 r. opłaty za płatne parkowanie w mieście, na razie propozycji podwyżek nie ma.

Do września 2016 r. będą obowiązywały obecne ceny za wywóz śmieci w Białymstoku i - jak poinformowała PAP Kamila Busłowska z biura prasowego prezydenta Białegostoku - "obecnie nie są planowane zmiany wysokości stawek". Ceny te są uzależnione od wielkości mieszkania. Za lokale o powierzchni do 40 metrów kwadratowych to obecnie w przypadku śmieci sortowanych - 9 zł, 21 zł płacą lokatorzy mieszkań od 40-80 metrów, 29 zł - większych.

Drożej za wywóz śmieci zapłacą natomiast od stycznia mieszkańcy Łomży. Pierwotnie opłaty miały wzrosnąć o 34 proc., jednak prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski (PiS) zaproponował 20-proc. podwyżkę i takie propozycje przyjęli w grudniu radni. Podwyżka była uzasadniania - jak podały władze miasta - "koniecznością kierowania odpadów niesortowanych do spalarni", ale od tego odstąpiono, bo nie wiadomo ostatecznie, czy przepisy te wejdą w życie. Na podwyżkę miały też wpływ ceny za śmieci na wysypisku w Czartorii, gdzie trafiają odpady z Łomży i okolicznych gmin. Spółka administrująca tym wysypiskiem argumentowała m.in, że ceny w Czartorii nie były podnoszone od lat, należą do najniższych w kraju, a gdy wejdzie obowiązek spalania śmieci, obecne kwoty i tak będą za niskie.

W Łomży - po podwyżce - np. w budynkach wielorodzinnych rodzina składająca się z dwóch lub więcej osób zapłaci za wywóz posegregowanych śmieci 18 zł zamiast 15 zł. Mieszkańcy domów jednorodzinnych będą płacić miesięcznie 31 zł (odpady z selektywnej zbiórki), a nie 26 zł. Łomża ma zawartą umowę na odbiór śmieci do 30 czerwca 2016 r. Na drugą połowę nowego roku będzie rozpisywany nowy przetarg.

d1qu071

Obniżki podatku od środków transportu zaproponował natomiast przedsiębiorcom od 2016 r. samorząd Augustowa. Władze miasta uważają, że to dobry sposób na przyciągnięcie nowych inwestorów z branży transportowej. Już wiadomo, że w budżecie na 2016 r. z tytułu obniżki tego podatku do miejskiej kasy wpłynie o 230 tys. zł mniej, ale władze liczą, że w mieście ulokują się nowe firmy, a wtedy - w przyszłości - wpływy do budżetu będą większe.

Augustów zaproponował, by właściciele ciężarówek o masie od 5,5 tony do 9 ton włącznie płacili 280 zł rocznie niezależnie od wieku pojazdu. Według władz Augustowa to jedne z najniższych opłat w Polsce. Do tej pory było to 726 zł dla aut powyżej pięciu lat oraz 696 zł dla pojazdów z młodszych roczników. Obniżka wynosi więc 60 proc. - podkreśliła Anna Samel z urzędu miasta w Augustowie w informacji prasowej.

W ramach pomocy de minimis dla firm, przedsiębiorcy realizujący nowe inwestycje w Augustowie będą zwalniani na rok z podatku od nieruchomości. Warunek - nowa firma będzie musiała działać przez minimum dwa lata, firma nie będzie miała obowiązku zatrudniania nowych osób.

d1qu071
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qu071