Trwa ładowanie...
d2esuvy

Podpisano umowę z właścicielem Tatralandii ws. Śląskiego Wesołego Miasteczka

Dobiegły końca negocjacje ze słowacką firmą Tatry Mountain Resorts a.s., właścicielem m.in. aquaparku Tatralandia, która ma zainwestować ok. 120 mln zł w Śląskim Wesołym Miasteczku w Chorzowie (Śląskie). We wtorek podpisana została umowa inwestycyjna.

Share
d2esuvy

Umowę pomiędzy zarządem Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (WPKiW)- spółki należącej do samorządu województwa śląskiego, a słowacką firmą Tatry Mountain Resorts a.s. (TMR) podpisano w Chorzowie. Poszukiwania inwestora do modernizacji najstarszego polskiego lunaparku trwały od 2013 roku.

"Po 53 latach jesteśmy dzisiaj świadkami powtórnych narodzin Wesołego Miasteczka w Parku Śląskim dzięki pozyskaniu znamienitego inwestora" - powiedział na konferencji prasowej marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa. Dodał, że upłynie kilka lat zanim będzie można ostatecznie zobaczyć efekty tego przedsięwzięcia.

Prezes zarządu i dyrektor generalny TMR Bohus Hlavaty powiedział, że Śląskie Wesołe miasteczko i park dają "duże możliwości do rozwoju", potencjałem jest również "historia tego miejsca". "To co jest potrzebne to pieniądze i doświadczenie w działaniu w tym biznesie. Wierzę, że to co udało nam się na Słowacji uda nam się też w Polsce" - powiedział Hlavaty.

d2esuvy

Prezes Parku Śląskiego Arkadiusz Godlewski poinformował, że w ub. roku lunapark odwiedziło ok. 180 tys. osób, docelowo - po zrealizowaniu inwestycji - projekt zakłada się ok. 1 mln zwiedzających.

"Choć byśmy używali najlepszej farby na świecie, to metryki naszych urządzeń nie jesteśmy w stanie odmłodzić; choć byśmy nie wiem jak skuteczne metody organizacji pracy wdrożyli, to naszych starych urządzeń, infrastruktury, ławeczek nie jesteśmy w stanie zmienić na nowe" - zaznaczył Godlewski.

"Mówiąc wprost, po prostu potrzeba środków finansowych, żeby Wesołe Miasteczko odmłodzić. Dzięki kilku latom pracy mamy partnera wspólnie, z którym i dzięki jego doświadczeniu i środkom finansowym będziemy mogli Wesołe Miasteczko zmieniać" - dodał.

Słowacka firma Tatry Mountain Resorts została wybrana w trybie prawa zamówień publicznych. Procedurą pozyskiwania inwestora zajmowała się firma doradcza PwC.

d2esuvy

Jak poinformował we wtorek słowacki inwestor "TMR ostatecznie doszedł do porozumienia ze spółką WPKiW S.A., właścicielem Śląskiego Wesołego Miasteczka pod Chorzowem w sprawie przystąpienia TMR w charakterze inwestora strategicznego do projektu modernizacji parku".

Na skutek podpisanego we wtorek porozumienia "TMR wstąpi do nowo powołanej w tym celu spółki (SPV), która będzie właścicielem i zarządcą parku rozrywki". "Za 30 mln pln będzie do TMR należało 75 proc. udziałów w SPV oraz zarządzanie, pozostałe 25 proc. w SPV pozostanie własnością spółki sprzedającej WPKiW S.A." - podała słowacka firma.

TMR poinformowała, że "zobowiązuje się zainwestować w projekt modernizacji parku rozrywki 120 mln zł (30 mln euro) w ciągu pięciu lat". "Następnie, po pomyślnej realizacji planu inwestycyjnego, po upływie pięciu lat spółka TMR będzie mogła skorzystać z opcji odkupu pozostałych 25 proc. udziałów od WPKiW" - poinformowano.

Przystąpienie TMR do projektu Śląskiego Wesołego Miasteczka w charakterze strategicznego inwestora zostało zatwierdzone m.in. przez radę nadzorczą WPKiW, władze województwa.

d2esuvy

Pięcioletni plan inwestycyjny modernizacji parku rozrywki zakłada m.in. rozbudowę tematyczną, nowy design, zakup dodatkowych atrakcji, upiększenie terenów zielonych, chodników i hali wejściowej, rozbudowę parkingu.

Słowacka spółka Tatry Mountain Resorts a.s. posiada i prowadzi ośrodki narciarskie oraz hotele w Tatrach Niskich i Wysokich.

Śląskie Wesołe Miasteczko to najstarszy polski lunapark; powstał w 1959 r. Znajduje się na terenie Parku Śląskiego, na granicy Chorzowa i Katowic. W latach świetności z jego atrakcji korzystali nie tylko mieszkańcy Górnego Śląska, ale także całej południowej Polski.

W 2007 r. rozpoczął się proces modernizacji obiektu. Przyjechał tam pierwszy w Polsce rollercoaster o wysokości 21 m z podwójną pętlą. W 2013 r. WPKiW zakupił 26 nowych atrakcji od duńskiego lunaparku Sommerland Syd., z których 14 jest już uruchomionych lub zostanie uruchomionych w najbliższych miesiącach po zakończeniu prac budowlanych. Zgodnie z planem inwestycyjnym WPKiW, wszystkie atrakcje z duńskiego parku mają pojawić się do 2017 r.

d2esuvy

Podziel się opinią

Share
d2esuvy
d2esuvy