Podróż autem tańsza niż przed rokiem. Ceny paliw najniższe od lutego 2022 r.
Tegoroczne wyjazdy wakacyjne samochodem będą znacznie tańsze niż przed rokiem - ocenili analitycy Refleksu. Ceny paliw mogą być najniższe od lutego 2022 roku.
Wyjazd samochodem na wakacje cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Absolutny komfort, pełna decyzyjność w trasie i przygoda sama w sobie przekonuje do siebie coraz więcej zapalonych podróżników. Do niedawna rosnące praktycznie z dnia na dzień ceny paliw sprawiły, że część podróżujących zrewidowała swe plany.
Zdaniem ekspertów Refleksu, biorąc pod uwagę poziom oferowanych dodatkowych upustów przy tankowaniu w ramach rozpoczynających się wakacyjnych promocji, można pokusić się o stwierdzenie, że kierowcy, przynajmniej na początku wakacji, zatankują najtaniej od połowy lutego 2022 roku, czyli sprzed ataku Rosji na Ukrainę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dokąd polecimy na wakacje z Polski? To najpopularniejsze kierunki na sezon letni 2023
Z analizy wynika, że przedwakacyjny tydzień przyniósł na polskich stacjach wzrost średniej ceny oleju napędowego o 11 gr/l, do 6,20 zł/l. Średnia cena benzyny Pb95 utrzymała się na niezmienionym poziomie – 6,50 zł/l, a litr autogazu potaniał o 1 gr, do średniego poziomu 2,89 zł/l.
Jednocześnie Reflex przypomina, że dokładnie rok temu o tej porze ceny benzyny Pb95 ustanowiły historyczny rekord na poziomie 7,95-7,97 zł/l. Za litr diesla płaciliśmy średnio 7,92 zł/l.
Ceny paliw spadają. Ruszają promocje
Eksperci zwrócili uwagę, że początek wakacji to początek promocji na stacjach paliw. Orlen, posiadający największy udział w krajowym rynku detalicznym (24 proc., ponad 1900 stacji) zdecydował w piątek o dodatkowym rabacie 30 gr/l. W porównaniu z rokiem ubiegłym zwiększono miesięczny limit tankowań z trzech do czterech, po 50 litrów każde.
Według Refleksu wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach poznamy szczegóły "tańszego tankowania" praktycznie na wszystkich stacjach większych operatorów rynku, czyli koncernów krajowych, zagranicznych i niezależnych sieci stacji paliw, posiadających łącznie blisko 60-proc. udział w krajowym, detalicznym rynku paliw.
Analitycy oceniają, że mniejsze, prywatne stacje paliw mogą zostać w tej sytuacji zmuszone do obniżki cen paliw.
Jedziesz w daleką trasę? Sprawdź samochód
- sprawdź stan techniczny pojazdu;
- wykup ubezpieczenie;
- zaplanuj trasę;
- zadbaj o wyposażenie i komfort jazdy;
- podróżuj wypoczęty i nie przesadzaj z długością trasy;
- przestrzegaj przepisów