Podwyżki uposażeń poselskich. Tego chcą posłowie Konfederacji
8 tys. złotych brutto – tyle obecnie zarabia poseł. Zdaniem Artura Dziambora i Jakuba Kuleszy z Konfederacji, to zbyt mała kwota. Inne zdanie w tym temacie ma lider ich ugrupowania – Janusz Korwin-Mikke.
– Posłowie na pewno powinni zarabiać więcej. Żaden kierownik w korporacji nie pójdzie pracować do Sejmu – powiedział poseł Konfederacji Artur Dziambor w rozmowie z "Super Expressem".
Polityk nie potrafił jednak wskazać, ile podwyżka uposażeń poselskich miałaby wynieść. Podkreślił jednak, że jego poglądy dotyczące zarobków w Sejmie byłyby takie same nawet w przypadku, gdyby na Wiejską się nie dostał po październikowych wyborach.
Natomiast zdaniem Jakuba Kuleszy, obniżka uposażeń sprawiła, że "mniejsza liczba kompetentnych osób" wystartowała w tegorocznych wyborach parlamentarnych.
Obejrzyj: Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Grudziądzu
Kulesza, w rozmowie z "SE", przedstawia pomysł na obliczanie pensji posłów. – Nie powinna być to pensja stała. Można uzależnić wynagrodzenia posłów od mediany wynagrodzeń w Polsce – wskazuje polityk Konfederacji.
Janusz Korwin-Mikke, jeden z liderów tegoż ugrupowania, uważa z kolei, że posłowie nie powinni w ogóle otrzymywać wynagrodzenia. – Do polityki powinni iść bogaci, zamożni! A jak idą biedni, to kradną. Jestem za likwidacją pensji poselskich – mówi dziennikowi Korwin-Mikke.
Czytaj także: Emerytury zwolnione z podatku. Kosiniak-Kamysz wierzy, że ustawa przejdzie ponad podziałami
Obniżenie płacy poselskiej miało miejsce w poprzedniej kadencji Sejmu. Po nowemu wynagrodzenia w izbie niższej polskiego parlamentu wynoszą 8 tys. złotych brutto, a także 2 tys. złotych diety.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl