Pogarsza się klimat dla biznesu - PKPP Lewiatan

4.6.Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w maju stracił
kolejne trzy punkty rdr i cztery punkty w notowaniu kdk,
przyjmując odpowiednio wartości 35 i 32 punkty. Zdaniem...

4.6.Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w maju stracił kolejne trzy punkty rdr i cztery punkty w notowaniu kdk, przyjmując odpowiednio wartości 35 i 32 punkty. Zdaniem autorów raportu, II kwartał ma być gorszy dla biznesu niż I kwartał.

"Indeks roczny nadal pozostaje powyżej kwartalnego, chociaż różnica między nimi wzrosła. Potwierdza to tendencję, która zarysowała się w ubiegłym miesiącu, z której wynika, że dno spowolnienia gospodarczego powinno przypaść na drugi kwartał tego roku. Wyższy indeks roczny od kwartalnego oznacza poprawę w kolejnych kwartałach. Niepokojące jest jednak, że oba indeksy wykazują tendencję malejącą" - napisano w raporcie.

Według PKPP Lewiatan, II kwartał będzie gorszy niż I kwartał, ze względu na malejący eksport oraz spadek inwestycji zagranicznych.

"Drugi kwartał rozpoczął się kolejnym miesięcznym spadkiem produkcji sprzedanej przemysłu i malejącym po raz pierwszy od kilku lat realnym funduszem płac. Świadczy to o ciągłej aktualnej, jak i przyszłej redukcji popytu. Gwałtownie kurczy się podaż kredytu, a przedsiębiorstwa przejadają depozyty, bo zyski spadły do połowy. W budżecie rośnie dziura, podobnie jak inflacja i bezrobocie" - napisano.

Indeks popytu globalnego, oceniający konsumpcję krajową, eksport i inwestycje krajowe i zagraniczne, spadł z 27 pkt. do 21 pkt. kdk i do 23 pkt. rdr.

"Kwartalny indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej - PAP) obniżył się o dwa punkty do 38 pkt., natomiast indeks roczny poprawił się o dwa punkty i wyniósł 45 pkt. Oczekuje się dalszego pogorszenia sytuacji finansowej przedsiębiorstw w drugim kwartale, jednak nie przewiduje się utrwalenia tej tendencji w kolejnych kwartałach. Można spodziewać się dalszego obniżenia rentowności obrotu, a także płynności, a już widoczny jest wyraźny spadek poziomu depozytów przedsiębiorstw" - napisano.

Indeks makroekonomiczny, obejmujący inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki, kwartalny zmniejszył się o 7 pkt. do 44 pkt., a roczny o 6 pkt. do 35 pkt.

"Są to najgorsze dotąd notowania tych indeksów, przy silnie malejącej tendencji wraz z wydłużeniem horyzontu czasowego, czyli oczekiwane jest pogorszenie równowagi makroekonomicznej do końca roku" - dodano. (PAP)

nik/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finansekoniunkturamakro

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)