Trwa ładowanie...

Polacy kibicują narodowym czempionom

Państwowe kolosy wreszcie są dobrze zarządzane i przynoszą zyski. Dlatego Polacy są z nich dumni i nie chcą ich prywatyzacji - wynika z badania Grupy IQS dla "Pulsu Biznesu".

Share
Polacy kibicują narodowym czempionom
Źródło: PKN Orlen
d16bran

Według sondażu 78 proc. Polaków deklaruje, że duże państwowe firmy powinny zostać w rękach rządu. Tylko 8 proc. popiera dalszą ich prywatyzację. Co ważne, ta niechęć do "wyprzedawania narodowych sreber" widoczna jest właściwie we wszystkich przekrojach społecznych, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania i wykształcenie.

Polacy uważają, że polskie koncerny osiągnęły już zagraniczne standardy. 75 proc. ankietowanych jest zdania, że wspomniane spółki oferują produkty i usługi przynajmniej tak dobre, jak ich zagraniczni konkurenci, w tym 13 proc. uważa, że nasze firmy są nawet lepsze.

Jesteśmy dumni będąc właścicielami tak silnych marek. To uczucie narasta wraz z wykształceniem i wielkością zamieszkiwanych miejscowości. Wśród osób z największych miast odsetek dumnych z państwowych firm wynosi 67 proc., a wśród osób z wyższym wykształceniem - 75 proc.

Jak podaje "Puls Biznesu" łączna wartość rynkowa polskich gigantów: PKO BP, PZU, PKN Orlen, KGHM, PGE, PGNiG i Lotosu wynosi 198,7 mld zł.

d16bran

Podziel się opinią

Share
d16bran
d16bran