Trwa ładowanie...

Polacy nie lubią kart kredytowych

Polacy mają coraz więcej kart bankowych. To dzięki rosnącej popularności kart debetowych. Klienci odwrócili się natomiast od kart kredytowych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Polacy nie lubią kart kredytowychFot: Visa
d41ixmz

Jak wynika z danych NBP w IV kwartale 2011 roku Polacy mieli 32 miliony kart bankowych. W ciągu roku przybyło ich 2 miliony sztuk.

Tak dobry wynik to zasługa zwiększającego się udziału kart debetowych. W portfelach Polaków jest natomiast coraz mniej kart kredytowych. Na koniec roku 2011 było ich o około 2 miliony mniej niż rok wcześniej. Aktualnie mają ich 6,9 mln sztuk.

Odwrót Polaków od kart kredytowych spowodowany jest zaostrzonymi regulacjami ze strony nadzoru finansowego. Zadłużenie na karcie bowiem zmniejsza zdolność kredytową osób ubiegających się o kredyty mieszkaniowe.

d41ixmz

Zarówno banki, jak i klienci czyszczą również swoje portfele z kart sprzedawanych dawniej przy okazji udzielania pożyczek ratalnych. Wiele z nich w ogóle nie było nigdy używanych.

Za kartami debetowymi przemawia również ten fakt, że mają one coraz większą funkcjonalność, m.in. można już nimi płacić w internecie.

Wzrosła również liczba bankomatów w Polsce. Na koniec roku 2011 było ich 17,5 tys., czyli o około 1 tys. więcej niż rok wcześniej.

d41ixmz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41ixmz
d41ixmz