Trwa ładowanie...

Polacy piją coraz mniej mleka i wolą sery. Według ekonomistów to efekt tego, że się bogacimy

Podczas gdy w roku 1999 miesięczne spożycie mleka na osobę wynosiło 5,8 litra, to rok temu spadło do 3,3 litra.

Share
Polacy piją coraz mniej mleka i wolą sery. Według ekonomistów to efekt tego, że się bogacimyŹródło: WP.PL, fot: Adam Tuchlinski/REPORTER
d8si9ne

Polacy piją zdecydowanie mniej mleka. Od 1999 do 2014 roku jego zakupy zmniejszyły się o 43 procent.

Podczas gdy w roku 1999 miesięczne spożycie mleka na osobę wynosiło 5,8 litra, to rok temu spadło do 3,3 litra - wynika z raportu "Zmiany preferencji Polaków w zakresie konsumpcji żywności" przygotowanego przez analityków Banku BGŻ BNP Paribas.

"Jest to związane ze wzrostem zamożności społeczeństwa, które częściej wybiera przetworzone produkty mleczarskie np. jogurty i napoje mleczne" - uważa Dariusz Winek dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych, Sektorowych i Rynków Rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas.

d8si9ne

Pomimo że konsumpcja mleka corocznie spada, to prawie co trzeci Polak spożywa je nawet 2-3 razy w tygodniu, a przy jego zakupie zwraca uwagę na miejsce i sposób produkcji. Natomiast nie jest aż tak ważna marka i objętość opakowania.

W raporcie napisano, że spośród produktów mlecznych najszybciej rośnie popularność jogurtów. Miesięczne ich spożycie w 2014 roku wyniosło 0,5 litra na osobę i było o 43 procent większe niż w 1999 roku, kiedy kształtowało się na poziomie 0,35 litra. Podobnie jak w przypadku mleka tendencja spadkowa w gospodarstwach domowych dotyczy też spożycia śmietany i masła. Odpowiednio są to obniżki o 24 procent i 36 procent. Większą popularnością cieszą się sery. W latach 2000-2012 miesięczny poziom ich konsumpcji wzrósł o 11 procent (do 0,95 kg/osobę). Konsumenci kupują najczęściej sery żółte - średnio 10 razy w miesiącu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d8si9ne

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8si9ne
d8si9ne