Trwa ładowanie...
energetyka
19-11-2010 16:03

Polacy znów zmieniają pracę. Ale nie wszyscy

Najczęściej nowej pracy poszukują osoby z produkcji, ludzie młodzi (18-25 lat), po maturze i mieszkańcy województwa śląskiego.

Polacy znów zmieniają pracę. Ale nie wszyscy
d1onwkp
d1onwkp

Najwięcej ludzi, którzy myślą o zmianie firmy, pracuje w produkcji (14,41 proc.). Na drugim miejscu znaleźli się przedstawiciele handlowi i sprzedawcy (10,76 proc.). Na trzecim – budowlańcy (8,75 proc.). Kolejne pozycje przypadły osobom zatrudnionym w gastronomii (6,20 proc.), usługach (5,85 proc.), logistyce i dystrybucji (3,38 proc.) oraz motoryzacji (2,65 proc.). Są to przedstawiciele zawodów fachowych i fizycznych. Można więc wywnioskować, że ta grupa jest bardziej mobilna od pracowników umysłowych.

Młodzi lubią zmiany

Ponad połowa CV zarejestrowanych w serwisie rekrutacyjnym Szybkopraca.pl to dokumenty osób w wieku od 18 do 25 lat. Jest to grupa, której na polskim rynku najtrudniej znaleźć stałe zatrudnienie. Po części dlatego, że większość absolwentów to osoby po kierunkach humanistycznych. Pracodawcy natomiast zwykle potrzebują fachowców z wykształceniem ścisłym, w tym technicznym i ekonomicznym.

Umiarkowanie chętne na zmianę firmy są za to Polacy w wieku 26-35 lat. Są to zwykle specjaliści, którzy mają już kilkuletnie doświadczenie zawodowe. Takie osoby stanowią 29,65 proc. osób aktywnie poszukujących posady. Rotacja w tej grupie jest mniejsza, bo większość jej przedstawicieli ma ustabilizowaną sytuację zawodową. Przejście do innego przedsiębiorstwa w ich przypadku wiąże się z większymi wymaganiami finansowymi.

Zdecydowanie rzadziej poszukują zatrudnienia kandydaci w wieku 36-45 lat (11,28 proc.), a tym bardziej w wieku od 45 do 55 lat (5,61 proc.). Za to niemal zupełnie nie robią tego ludzie powyżej 56. roku życia (1,08 proc.).

d1onwkp

Po maturze jest chęć szczera

Dane pokazują, że 54,78 proc. wszystkich osób zarejestrowanych od początku 2010 roku w serwisie Szybkopraca.pl stanowią użytkownicy z wykształceniem średnim. Są to zarówno osoby studiujące zaocznie lub wieczorowo, jak i młodzi ludzie, którzy nie zamierzają kontynuować nauki. Stąd największy odsetek osób z wykształceniem średnim.

18,93 proc. Polaków poszukujących pracy to osoby z wykształceniem wyższym. Są to najczęściej młodzi ludzie, którzy niedawno uzyskali dyplomy wyższych uczelni. Kolejną grupę stanowią ludzie z wykształceniem zawodowym (16,46 proc.), do których najczęściej należą osoby z doświadczeniem zawodowym w produkcji i budownictwie.

Najmniej osób szukających zatrudnienia ma wykształcenie gimnazjalne (6,63 proc.) i podstawowe (3,20 proc.).

Ściana Wschodnia woli stabilizację

Osoby, które rejestrują swoje dane w serwisie Szybkopraca.pl, mają również możliwość wybrania województwa, gdzie chciałaby znaleźć zatrudnienie. Najwięcej kandydatów zaznaczyło regiony, których sytuacja gospodarcza jest lepsza. W związku z tym najwięcej użytkowników zadeklarowało, że chce pracować w woj. śląskim (18,30 proc.), mazowieckim (16,47 proc.) i dolnośląskim (11,15 proc.). Na kolejnych miejscach znalazło się woj. małopolskie (8,80 proc.) i wielkopolskie (7,25 proc.).

d1onwkp

Najmniej atrakcyjne wydają się regiony wschodnie: województwo podlaskie (1,55 proc.), świętokrzyskie (1,82 proc.), warmińsko-mazurskie (2,46 proc.). Na ostatnich miejscach znalazło się też woj. lubuskie (2,59 proc.) i opolskie (2,32 proc.).

Mężczyźni są jednak odważniejsi

CV rejestrują częściej mężczyźni niż kobiety. Wśród osób poszukujących pracy 51,46 proc. to faceci. Przedstawicielki płci pięknej znacznie rzadziej decydują się na zmianę firmy.

Mirosław Sikorski

d1onwkp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1onwkp