Trwa ładowanie...
d163rab
Parkiet
sprzedaż

Polbankiem zainteresowany jest włoski Intesa Sanpaolo

Intesa Sanpaolo rozważa złożenie oferty na Polbank, polski oddział greckiego Eurobanku EFG - podał włoski dziennik "Il Messaggero", nie podając źródła tych informacji.
Share
Polbankiem zainteresowany jest włoski Intesa Sanpaolo
Źródło: Wikipedia, Fot: HuBar
d163rab

Według gazety zainteresowane Polbankiem są także francuski BNP Paribas oraz austriacki Raiffeisen.O zainteresowaniu dwóch francuskich banków BNP Paribas (ostatnio ubiegał się o kupno Banku Zachodniego WBK) oraz Credit Mutuel pisaliśmy pod koniec września. Oferty mają być złożone do 11 listopada. Doradcami greckiego banku w tym procesie są banki inwestycyjne Goldman Sachs and Rothschild.

Grecki Eurobank EFG w lipcu ogłosił, że poszukuje partnera biznesowego dla swojego oddziału w Polsce. Dotychczas jego przedstawiciele zapewniali, że nie chodzi o całkowitą sprzedaż działalności w naszym kraju, ale o pozyskanie stabilnego wspólnika, z którym Eurobank mógłby rozwijać u nas działalność w pionie korporacyjnym oraz zarządzanie aktywami.

Przedstawiciele banku nie udzielają informacji w sprawie przebiegu rozmów z potencjalnymi inwestorami. Trwają starania o przekształcenie Polbanku z oddziału w spółkę działającą na gruncie polskiego prawa, ale wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego nie został jeszcze złożony. Przedstawiciele banku tłumaczą, że do tego, by wydzielić oddział i przekształcić go w spółkę działającą na gruncie polskiego prawa, konieczne są zmiany w prawie bankowym (chodzi o kontynuację umów).

Polbank jest obecny na naszym rynku od czterech lat. Ma ponad 23,6 mld zł aktywów, 335 oddziałów i obsługuje ponad 800 tys. klientów, ale przynosi straty (w II kwartale sięgnęła ona 57,3 mln zł). Kazimierz Stańczak, dyrektor generalny, deklaruje, że jeszcze w tym roku Polbank znów stanie się rentowny.

Monika Krześniak

d163rab

Podziel się opinią

Share
d163rab
d163rab