Trwa ładowanie...
d1c0ls2
11-03-2015 09:04

Polenergia sfinansuje inwestycje ze środków własnych i z emisji obligacji

Warszawa, 11.03.2015 (ISBnews) - Polenergia planuje inwestycje, dzięki którym łączna moc jej farm wiatrowych osiągnie do końca 2017 r. poziom 460 MW, podała spółka. Polenergia rezygnuje z emisji akcji, a środki na rozwój będą pochodziły z generowanych przez firmę przepływów pieniężnych, a w tym roku również z emisji obligacji o wartości ok. 130 mln zł.

d1c0ls2
d1c0ls2

"Mamy bardzo ambitne plany rozwoju, dzięki którym do końca 2017 roku łączna moc farm wiatrowych potencjalnie osiągnie poziom 460 MW, czyniąc z Polenergii jednego z kluczowych graczy na rynku OZE w Polsce" - powiedział prezes Polenergii Zbigniew Prokopowicz, cytowany w komunikacie.

Polenergia rezygnuje z emisji akcji. Środki na rozwój będą pochodziły z generowanych przez spółkę przepływów pieniężnych, a w 2015 roku również z emisji obligacji (około 130 mln zł), podała również spółka.

"Znacząca część wypracowanych przez grupę zysków będzie służyła finansowaniu wkładu własnego do realizacji nowych projektów przy współudziale finansowania dłużnego. Jednocześnie, długoterminowym celem grupy jest utrzymanie skorygowanego wskaźnika skonsolidowanego długu netto do skonsolidowanego wyniku EBITDA grupy po uwzględnieniu wszystkich pełno-rocznych wyników projektów farm wiatrowych oddanych do użytkowania długoterminowo na poziomie poniżej 3x" - czytamy w sprawozdaniu zarządu do wyników kwartalnych spółki.

Na koniec 2014 roku grupa dysponowała łączną zainstalowaną mocą na poziomie 271 MW, z czego 146,7 MW pochodziło z farm wiatrowych. Kolejne 99 MW farm wiatrowych jest w trakcie budowy, a 52 MW w przygotowaniu. Łącznie do końca 2015 r. grupa będzie dysponowała mocą farm wiatrowych na poziomie 260-300 MW.

d1c0ls2

"Dodatkowo Polenergia posiada portfel farm wiatrowych w fazie dewelopmentu liczący 678 MW, z czego 5 projektów o łącznej mocy 284 MW zostanie przygotowanych do udziału w pierwszej aukcji, oczekiwanej w 2016 r., a 394 MW weźmie udział w kolejnych aukcjach w latach 2017-2019" - czytamy dalej w komunikacie.

Jednym z kluczowych projektów realizowanych przez Polenergię jest budowa na Bałtyku morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1,2 GW. W lipcu 2014 r. grupa podpisała umowę przyłączeniową z PSE na 1 200 MW. Proces uzyskiwania decyzji środowiskowej jest w zaawansowanej fazie. Wydanie decyzji środowiskowej dla pierwszych 600 MW przewidywane jest na początku 2016 roku, a dla kolejnych 600 MW w II połowie 2016 roku.

Według spółki, projekt budowy morskich farm wiatrowych ma charakter długoterminowy (uruchomienie pierwszej morskiej farmy wiatrowej planowane jest na rok 2022). Grupa zakłada rozwój projektów morskich farm wiatrowych z partnerem przy sprzedaży 50% udziałów po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń (projekt gotowy do budowy). Możliwa jest także sprzedaż 100% udziałów, pozwalająca na zwiększenie wypłat dywidend dla akcjonariuszy, podano również w sprawozdaniu zarządu.

Spółka planuje także budowę interkonektora gazowego Polska-Niemcy (projekt gazociągu Bernau-Szczecin). Połączenie to zapewni dostęp do infrastruktury importowej w Niemczech i stanie się jednym z kluczowych przedsięwzięć otwierających rynek gazu Europy wschodniej. Grupa prowadzi starania w celu możliwości rozpoczęcia prac budowlanych w 2017 roku oraz rozpoczęcia działalności operacyjnej w 2020 roku. Zakładany okres amortyzacji taryfowej projektu wynosi 20 lat.

Polenergia S.A. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych. Spółka jest pionowo zintegrowanym podmiotem specjalizującym się w realizacji projektów począwszy od wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych, przez dystrybucję energii elektrycznej oraz gazu, po sprzedaż i obrót energią i świadectwami pochodzenia.

(ISBnews)

d1c0ls2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c0ls2