Trwa ładowanie...

"Półmetek" Ministerstwa Finansów

26 tys. firm skorzystało z gwarancji w ramach programu de minimis, a wartość kredytów zaciągniętych dzięki gwarancjom sięga już 9 mld zł - wynika z prezentacji najważniejszych dokonań Ministerstwa Finansów przygotowanej przez resort z okazji "półmetka" rządów.

Share
"Półmetek" Ministerstwa FinansówŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d3qv5k2

Dotychczasowy minister finansów Jacek Rostowski zostanie w przyszłym tygodniu zastąpiony przez Mateusza Szczurka.

W prezentacji ministerstwa finansów przekazanej w piątek PAP wskazano, że w marcu br. uruchomiono program gwarancji de minimis, który ma wzmocnić sektor mikro-, małych i średnich firm. Polega on na udzielaniu przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji spłaty kredytów obrotowych, inwestycyjnych i rozwojowych. MF poinformowało, że z gwarancji skorzystało już 26 tys. firm, a wartość kredytów zaciągniętych dzięki gwarancjom sięga już 9 mld zł. Do końca października BGK udzielił gwarancji na kwotę 5,15 mld zł.

Resort podał, że w 2013 r. podniesiono limit ulgi rodzinnej dla rodzin wielodzietnych, w związku z czym ulga na trzecie dziecko jest wyższa o 50 proc. (od podatku można odliczyć 1668,12 zł rocznie), a na czwarte i każde następne wzrasta o 100 proc. do 2224,08 proc. Ministerstwo poinformowało, że w 2013 r. jednostki samorządu terytorialnego otrzymały z budżetu państwa 504 mln zł dotacji na realizację zadań związanych z wychowaniem przedszkolnym, a w 2014 r. kwota ta wyniesie 1,5 mld zł.

d3qv5k2

"Od 1 stycznia 2013 r. dostępne są nowe ułatwienia dla małego podatnika rozliczającego się metodą kasową. (...) Mały podatnik będzie musiał odprowadzać podatek VAT dopiero w momencie, kiedy kontrahent zapłaci należność za towar lub usługę" - wskazano w prezentacji.

MF podkreśliło, że przekazując nieodpłatnie żywność organizacji pożytku publicznego (OPP), nie trzeba już naliczać VAT. Zaznaczono, że do tej pory zwolnione z podatku były tylko dostawy dokonywane przez producentów na rzecz OPP z przeznaczeniem na działalność charytatywną. "Teraz zwolnieni z podatku mogą być również inni podatnicy" - poinformowano.

Do osiągnięć zaliczono także najniższy wzrost długu publicznego wśród krajów UE w latach 2010-2012, jedne z najniższych podatków nie tylko w UE, ale także w OECD oraz spłacony na 12 lat przed terminem tzw. dług Gierka.

Ministerstwo zapowiedziało, że wprowadzony zostanie tzw. odwrócony kredyt hipoteczny, dzięki któremu osoby starsze będą mogły uzyskać dodatkowe pieniądze z nieruchomości. "Pilnujemy parabanków - pracujemy nad zwiększeniem ochrony klientów instytucji finansowych, w szczególności konsumentów, którzy korzystają z usług parabanków" - napisano w prezentacji.

d3qv5k2

Resort dodał, że wprowadzono domniemanie uczciwości podatnika, co oznacza, że w przypadku podejrzeń o naruszenie prawa obywatel nie może ponieść negatywnych konsekwencji, dopóki nie zapadanie ostateczna decyzja albo prawomocne orzeczenie sądu.

Ministerstwo chwali się wprowadzeniem "kredytu pod zwrot VAT", który pozwala uzyskać podatnikom od banków i kas oszczędnościowo-kredytowych kredyt na warunkach korzystniejszych niż zwykłe kredyty komercyjne. "Można już składać zbiorcze wnioski w urzędach skarbowych, co ułatwia rozpoczynanie i prowadzenie działalności gospodarczej poprzez załatwienie sprawy w jednym miejscu bez konieczności pośrednictwa urzędu gminy, przy ograniczonych do minimum formalnościach" - napisano.

Ponadto jako sukces MF wskazuje opracowanie w 2013 r. nowej reguły wydatkowej, która ustabilizuje finanse publiczne i zapewni antycykliczność polityki fiskalnej. "Przekonaliśmy Polaków do składania formularzy elektronicznie (...), w 2013 r. ponad 3,5 mln podatników rozliczyło się przez internet" - poinformowano.

Poza tym wskazano, że od listopada 2011 r. do października 2013 r. rząd przyjął 27 projektów ustaw z zakresu właściwości ministra finansów. W tym okresie czas nadawania numeru NIP dla osób fizycznych rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej skrócił się z trzech do jednego dnia, a dla pozostałych podmiotów z 14 dni do trzech.

d3qv5k2

Ponadto od 2009 r. o 40 proc. zwiększyła się od szybkość odpraw na granicy. Celnicy odprawiają średnio na granicy 1,6 mln kontenerów rocznie, 2 mln ciężarówek, 10 mln samochodów osobowych i 37,5 mln podróżnych. Ponad 1,5 mln osób sprawdziło na stronie internetowej www.banderoleakcyzowe.pl legalność kupowanego alkoholu i papierosów. W latach 2011-2013 celnicy uratowali 1000 przemycanych zwierząt.

Wśród planowanych projektów MF wymieniło m.in. utworzenie Funduszu Mieszkań na Wynajem, który ma ruszyć w pierwszym kwartale 2014 r., uproszczenia w procedurach związanych z VAT (zmiany nastąpią 1 stycznia 2014 r.), ułatwienia w rachunkowości (w życie mają wejść w lipcu 2014 r.), pełna elektronizacja rozliczeń podatkowych z fiskusem, tak aby każdy podatnik miał swoje konto zawierające wszystkie rozliczenia podatkowe (wdrożenie w latach 2014-2017).

MF planuje też działania zmierzające do upowszechniania płatności bezgotówkowych (prace mają być zakończone na przełomie 2014/2015 r.) i ograniczanie barier administracyjnych i finansowych napotykanych przez biura usług płatniczych (zmiany w II-III kw. 2014 r.).

Resort zwrócił uwagę na akcje informacyjne, których był inicjatorem. Wymieniono m.in. kampanię dotyczącą zmian w systemie emerytalnym, kampanię "Szybki PIT" poświęconą elektronicznym rozliczeniom podatkowym, "Weź paragon", czy "Zanim podpiszesz".

d3qv5k2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qv5k2
d3qv5k2