Polska dalej od eurolandu
W lutym Polska przestanie spełniać jeden z podstawowych kryteriów wejścia do strefy euro, ostrzega "Rzeczpospolita". Ten wymóg to niska inflacja. Niestety w lutym może ona wzrosnąć do 4,4 procenta.
14.02.2008 | aktual.: 14.02.2008 07:04
Bruksela liczy referencyjny poziom inflacji, który umożliwiałby przyjęcie wspólnej europejskiej waluty, z ostatnich 12 miesięcy. Na dziś to poziom 2,9%-3%.
Minister finansów Jacek Rostowski zapewnia wprawdzie, że rząd będzie się starał zdusić inflację, ale obecny poziom wzrostu cen to dla krajowych i zagranicznych inwestorów negatywny sygnał. Tym bardziej że po zwycięstwie Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych odzyskali oni nadzieję na szybkie przystąpienie Polski do strefy wspólnej waluty.
Konsekwencje rosnącej inflacji każdy Polak odczuwa w swoim portfelu, pisze "Rzeczpospolita". Od lutego ceny prądu wzrosną o 12%-13%. Od marca o blisko 10% mają wzrosnąć ceny gazu. Najbardziej odczuwalny jest wzrost cen żywności, sięgający 7% To żywność stanowi bowiem aż jedną czwartą wydatków przeciętnego konsumenta.
Wzrost cen uwiera również oszczędzających. Przed rokiem średnie oprocentowanie lokaty w banku wynosiło 3,4%, a zatem każdy kto ulokował pieniądze w banku w styczniu 2007 r. i wypłaci je teraz, traci 1% ich realnej wartości.
Według "Rzeczpospolitej" zamiana złotego na euro czeka nas nie wcześniej niż w 2012-2013 roku. (PAP)
Polecamy:
» Raport nt. strefy euro