Polska krajem o najwyższym bezrobociu w UE

Bezrobocie w Polsce wynosiło w sierpniu
17,5% przy uwzględnieniu korekty sezonowej, co stawia nasz
kraj na pierwszym miejscu w całej Unii Europejskiej -
poinformowało unijne biuro statystyczne Eurostat.

Kolejne miejsca za Polską zajęły w tej klasyfikacji Słowacja (15,2%), Grecja (9,9% - przy czym jest to wskaźnik dla marca), Niemcy i Francja (po 9,6%, oba te wskaźniki są jeszcze prowizoryczne) oraz Hiszpania (9,4%).

Najniższym bezrobociem wśród 25 państw Unii Europejskiej legitymowała się w sierpniu Irlandia (4,3%), za którą uplasowały się Wielka Brytania (najnowsze dostępne dane to 4,6% w czerwcu), Holandia (4,7%), Dania (4,8%) oraz Austria (5,2%).

Jak wynika z danych Eurostatu, bezrobocie w Polsce systematycznie spada, bowiem w sierpniu ubiegłego roku wynosiło jeszcze 18,7%, a w lipcu br. 17,6%.

W skali całej Unii Europejskiej bezrobocie wynosiło w sierpniu br. 8,7% (przy uwzględnieniu korekty sezonowej). W porównaniu z lipcem oznacza to wzrost o 0,1 punktu procentowego. W 12 państwach strefy euro bezrobocie także wzrosło w sierpniu o 0,1 punktu procentowego, do 8,6%.

Dla porównania, w USA wskaźnik bezrobocia wynosił w sierpniu 4,9%, w Japonii zaś 4,3%.

Eurostat opublikował oddzielne dane na temat bezrobocia wśród osób w wieku poniżej 25 lat, które dla całej Unii wynosiło w sierpniu 17,7%, a dla państw strefy euro 17,1%. Również tutaj najgorzej wypada Polska, gdzie w sierpniu pracy nie miało 35% ludzi tej kategorii wiekowej - choć rok temu było to aż 39,3%.

Kolejne miejsca na unijnej liście państw z najwyższym bezrobociem ludzi młodych zajmują Słowacja (24,8%), Francja (22,2%), Hiszpania (20,7%) i Finlandia (20,1%). Najlepiej wyglądają pod tym względem Irlandia i Holandia, gdzie odsetek bezrobotnych wśród osób poniżej 25. roku życia wynosi po 7,9%. Zaznaczyć należy, że Eurostat nie dysponuje informacjami statystycznymi na temat bezrobocia ludzi młodych w Grecji, Włoszech, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Wszystkie powyższe dane na temat bezrobocia w UE uwzględniają korektę sezonową zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)