Trwa ładowanie...

Polska lepsza niż Brazylia - świat już wie

Na bok Rio de Janeiro - teraz górą jest Świebodzin - tak komentują zagraniczne media powstanie w Polsce największego na świecie pomnika Chrystusa. O pomniku rozpisywały się portale największych światowych gazet i telewizji.

Polska lepsza niż Brazylia - świat już wieŹródło: AP, fot: Czarek Sokolowski
dzmhfky
dzmhfky

Pomnik ma wysokość 36 metrów i stoi dodatkowo na 16-metrowym kopcu. Ciężar całej konstrukcji szacowany jest na 440 ton. Projekt kosztował prawie 900 tysięcy zł.

Tak dużego pomnika Chrystusa, jaki powstał w Świebodzinie w Lubuskiem, jeszcze nie było. Jak zauważa brytyjski "Daily Mail", polski Chrystus jest kilka metrów wyższy niż ten w Rio.

Gazeta przytacza negatywne opinie Polaków o tym projekcie. - W Polsce mamy zły stan dróg, a stawiamy największy na świecie pomnik - powiedział jeden z mieszkańców Świebodzina.

dzmhfky

Większość jest jednak zadowolona z tego przedsięwzięcia. Emerytowana nauczycielka jest szczęśliwa mimo, że jej przyjaciele z Warszawy drwią z pomysłu. Mieszkańcy maja nadzieję na to, że odwiedzi ich wielu turystów, by zobaczyć to cudo i biedna do tej pory gmina rozkwitnie.

"To znak wiary i hołd złożony Chrystusowi"

36-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie to znak wiary, znak religijny, hołd złożony Chrystusowi i element Sanktuarium Miłosierdzia Bożego - tak określił znacznie budowli biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Stefan Regmunt.

We wtorek w Zielonej Górze odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono ideę budowy tego ogromnego pomnika, sam proces jego powstawania oraz zaprezentowano program uroczystości związanych z jego poświęceniem, które odbędą się w najbliższą niedzielę.

- Patrzymy na tę figurę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata jako dar społeczności ludzi wierzących, którzy pod przewodnictwem duszpasterza ufundowali taką figurę - powiedział bp Regmunt.

dzmhfky

Pomysłodawcą i budowniczym figury jest ks. prałat Sylwester Zawadzki, który powiedział, że idea powstania pomnika zrodziła się 26 listopada 2000 r. - w tym dniu odbyła się w Świebodzinie intronizacja Chrystusa Króla. Było kilka propozycji, by upamiętnić ten fakt; m.in. budowa przy wjeździe do miasta bramy z figurą Jezusa i ustawienia krzyża. Ostatecznie zapadła decyzja, że będzie to ogromna figura.

- Niektórzy pytają, czy to nie za duża figura. Nie jest za duża, kierowaliśmy się symbolem 33 lat życia Pana Jezusa i sama figura ma 33 metry (...) pomnik został postanowiony po to, by spełniał misję religijną, katechetyczną, a nie atrakcyjną - mówił ks. prałat Zawadzki.

Do 33 m wysokości figury trzeba doliczyć 3 m (lata nauczania Chrystusa), które mierzy pozłacana korona. Wysokość kopca, na którym znajduje się postać, to 16,5 metra; razem daje to 52,5 m. Rozpiętość ramion figury Chrystusa to 25 m. Ciężar monumentu to ok. 440 ton. Postać Chrystusa z rozłożonymi ramionami skierowana jest w kierunku Świebodzina.

dzmhfky

Pierwsze prace przy budowie nasypu rozpoczęły się w maju 2005 r. Ostatnie elementy największego na świecie pomnika Chrystusa Króla zostały zamontowane 6 listopada br. Głowę i ramiona postaci zainstalowano za pomocą ponad 700-tonowego dźwigu. Operacja trwała kilka godzin i wzbudziła duże zainteresowanie mieszkańców miasta, którzy tłumnie przyszli oglądać ostatni etap budowy pomnika.

Ks. Zawadzki powiedział, że nie wie, jaki był koszt budowy pomnika, gdyż nie prowadził takiej księgowości. Dodał, że figurę wybudował dzięki ofiarom wiernych ze Świebodzina, Polski i z zagranicy.

- Odczułem wewnętrzną duchowa potrzebę, w postaci takiego powołania, że ja mam ten pomnik pobudować, tak jak otrzymałem powołanie do kapłaństwa . Dlatego wytrzymałem wszystkie trudności, kłopoty, bo jak się ma powołanie, to się wszystko wytrzyma - powiedział ks. prałat Zawadzki.

dzmhfky

Kwestie techniczne związane z budową figury przestawili przedstawiciele ekipy konstruktorskiej - Mikołaj Kłapoć i Jakub Marcinowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obaj podkreślali, że nie było to łatwe wyzwanie. Początkowo było kilka koncepcji wykonania monumentu m.in. z nierdzewnej blachy, w całości z betonu czy też laminatu. Ostatecznie jednak zapadła decyzja o wykonaniu metodą natryskiwania betonu w połączeniu z laminatem.

Z laminatu powstały barki i ramiona oraz głowa figury Chrystusa, a pozostała część wykonana jest z betonu nakładanego metoda natryskową. Do tego całość osadzona jest na wytrzymałej konstrukcji stalowej. Podstawę konstrukcji stanowią dwa fundamenty połączone ze sobą betonowymi słupami, które skrywa kopiec, na którym znajduje się sam pomnik. Marcinowski zapewnił, że monument został wykonany w taki sposób, że jest w stanie przetrwać największy huragan. Przy najsilniejszych podmuchach pomnik może się odchylić maksymalnie o 40 mm od pionu.

Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie 36-metrowej figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie zaplanowano na niedzielę. Tego dnia Kościół obchodzi uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Tego dnia odbędzie się Koronka do Miłosierdzia Bożego, po niej wierni przejdą w procesji do polowej świątyni przy figurze, gdzie o godz. 16 rozpocznie się msza św., której będzie przewodniczył kardynał Henryk Gulbinowicz. Pomnik poświęci bp Stefa Regmunt, a homilię wygłosi metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

dzmhfky
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzmhfky