Trwa ładowanie...
pracownicy
19-05-2010 11:31

Polska liderem wśród krajów UE w delegowaniu pracowników

W maju br. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ubezpieczenia migrujących Polaków, w tym regulacje odnośnie delegowania pracowników.

Polska liderem wśród krajów UE w delegowaniu pracowników
d1robe5
d1robe5

W maju br. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ubezpieczenia migrujących Polaków, w tym regulacje odnośnie delegowania pracowników. Te ostatnie kwestie są szczególnie istotne gdyż na tle innych krajów UE polscy przedsiębiorcy wyróżniają się liczbą delegacji swoich pracowników.

„Nowe przepisy wydłużają do 2 lat czas delegacji podlegającej ubezpieczeniu do ZUS wysyłanego zagranicę pracownika. Warunkiem jest prowadzenie znaczącej części działalności w RP przez firmę delegującą oraz przynajmniej 1-miesięczny stosunek pracy z delegowanym pracownikiem udokumentowany opłaconą składką do ZUS.” - wyjaśnia Katarzyna Pawełek z firmy konsultingowej K&K Selekt specjalizującej się w delegowaniu pracowniczym.

Ruch w obrębie delegowania działa w dwie strony. Z danych MPiPS wynika, że delegacje Polaków do pracy na rzecz europejskich firm są popularne zwłaszcza w Niemczech, Belgii, Francji, Holandii i Szwecji. Rodacy zagranicą pracują zwłaszcza w budownictwie, przemyśle i rolnictwie. Natomiast cudzoziemcy oddelegowani do pracy w Polsce pochodzą w większości z Białorusi, Ukrainy, Chin, Korei i Tajlandii. Pracują przede wszystkim w branży budowlanej i przemyśle.

„W zakresie delegowania z i do Polski obserwujemy odmienne tendencje, które pokrywają się ze statystykami resortu pracy i ZUSu. Dotychczas bardzo popularne i w Polsce i za granicą wysyłanie Polaków na kontrakty, w 2009r. zostało minimalnie przystopowane przez pogarszającą się sytuację gospodarczą spowodowaną kryzysem. Natomiast liczba obcokrajowców przyjeżdżających do pracy w RP wzrosła 2-krotnie w 2009r. w porównaniu z 2008r.” - twierdzi Katarzyna Pawełek.

Delegowanie cudzoziemców do Polski opiera się na zasadach tzw. usługi eksportowej. Początkiem 2009r. resort pracy uprościł zasady wydawania zezwoleń na pracę w Polsce realizowanej w ramach zagranicznej delegacji, co niewątpliwie przyczyniło się do wzrostu zainteresowania krajowych przedsiębiorców takim sposobem pozyskania wykwalifikowanej kadry pracowniczej.

d1robe5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1robe5