Polska na 35. miejscu rankingu konkurencyjności IT
Polska zajęła w tym roku 35. miejsce w globalnym rankingu konkurencyjności przemysłu IT, uzyskując 40,8 punktów na 100 - wynika z raportu Economist Intelligence Unit, przeprowadzonego na zlecenie Business Software Alliance (BSA).
Polska zajęła w tym roku 35. miejsce w globalnym rankingu konkurencyjności przemysłu IT, uzyskując 40,8 punktów na 100 - wynika z raportu Economist Intelligence Unit, przeprowadzonego na zlecenie Business Software Alliance (BSA).
Oznacza to spadek o trzy miejsca w stosunku do 2008 roku. Wśród 24 krajów Unii Europejskiej objętych badaniem Polska zajęła trzecią lokatę od końca; gorsze wyniki uzyskały jedynie Rumunia i Bułgaria.
Celem przeprowadzanego już po raz trzeci badania jest ocena i porównanie 66 krajów świata pod względem rozwoju przemysłu informatycznego, co pozwala określić stopień, w jakim dany kraj wspiera konkurencyjność swojego sektora IT. W tym roku w czołówce światowego rankingu uplasowały się: Stany Zjednoczone (78,9 pkt), Finlandia (73,6), Szwecja (71,5), Kanada (71,3) oraz Holandia (70,7).
- Uznaliśmy, że próba 66 krajów jest reprezentatywna dla poszczególnych regionów świata, jak i w skali globalnej. Chodziło o pokazanie pewnych trendów w rozwoju IT. Poprzednie badanie objęło również 66 państw świata - poinformował PAP koordynator i rzecznik BSA w Polsce Bartłomiej Witucki.
W 2008 r. w pierwszej piątce znalazły się kolejno: Stany Zjednoczone, Tajwan, Wielka Brytania, Szwecja i Dania.
- Rozwój technologii ma bezpośredni wpływ na poprawę sytuacji ekonomicznej poszczególnych państw, jak i całej światowej gospodarki. Niestety sytuacja branży IT w Polsce - w porównaniu do innych krajów - nie jest dobra - dodał Witucki.
Według Economist Intelligence Unit sześć kluczowych czynników, które łącznie wpływają na rozwój sektora IT, to: kapitał ludzki, środowisko sprzyjające rozwojowi innowacyjności, nowoczesna infrastruktura IT, solidny system prawny, który skutecznie chroni własność intelektualną, stabilna, otwarta i konkurencyjna gospodarka oraz rządowe wsparcie dla zachowania równowagi pomiędzy promowaniem technologii i stworzeniem warunków wolnej konkurencji. Zdaniem autorów raportu kraje, które mają wysokie wskaźniki w tych kategoriach, zazwyczaj mogą się poszczycić silnym przemysłem informatycznym.
Economist Intelligence Unit jest ośrodkiem informacji gospodarczej, wchodzącym w skład The Economist Group, wydawcy tygodnika The Economist. Zatrudnia na świecie ponad 650 analityków, którzy zajmują się tworzeniem ocen i prognoz polityczno-gospodarczych w 200 krajach.
Business Software Alliance to organizacja zajmująca się promowaniem bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z oprogramowania. Reprezentuje interesy producentów oprogramowania komputerowego oraz ich partnerów produkujących sprzęt komputerowy.
Członkami BSA są m.in.: Adobe, Altium, Apple, Autodesk, Bentley Systems, CNC, Corel, CyberLink, Dassault Systemes SolidWorks Corporation, Embarcadero, Famatech, Microsoft, Mindjet, Quark, Siemens, Symantec, Tekla i The MathWorks. W grudniu br. do BSA dołączyła pierwsza polska firma - Asecco Poland.