Trwa ładowanie...
d2iqtat
25-05-2016 10:40

Polska podpisała umowę o uczestnictwie w EXPO 2017 w Astanie

Polska podpisała umowę o uczestnictwie w EXPO 2017 w Astanie - poinformowała w środę Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Wystawa światowa, organizowana w stolicy Kazachstanu, rozpocznie się 10 czerwca 2017 roku i potrwa trzy miesiące. Jej główny temat to "Energia przyszłości".

d2iqtat
d2iqtat

Porozumienie w imieniu Polski w środę rano podpisał w Astanie Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Andrzej Stefański. Stronę polską reprezentował również wiceminister Rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki, a gospodarzy - Rapil Żoszybajew, Komisarz Generalny Astana EXPO 2017.

Rząd wyznaczył Stefańskiego na Komisarza Generalnego ds. EXPO 2017 22 marca. Pełni on też funkcję dyrektora Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, a wcześniej był szefem Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Ałmaty - największym mieście Kazachstanu.

Jak poinformował Stefański, polska wystawa zajmie powierzchnię około 400 m kw. Zapowiedział, że trwają prace nad jej koncepcją już wkrótce zostanie przedstawiony scenariusz ekspozycji. Podkreślił też, że na EXPO 2017 polska gospodarka będzie promowana poprzez energetykę, a wystawa pomoże "w kompleksowy i atrakcyjny sposób przedstawić nasze spojrzenie na najważniejsze wyzwania energetyczne".

EXPO 2017 w Astanie potrwa od 10 czerwca do 10 września 2017 roku.

d2iqtat

W stolicy Kazachstanu powstaje obecnie przestrzeń wystawiennicza o powierzchni 174 ha, na której zaprezentuje się ponad 100 państw i organizacji. Oprócz ekspozycji narodowych na terenach wystawowych powstają Kompleks Sztuki i Kultury, Kompleks Kongresowy oraz Platforma najlepszych praktyk energetycznych. Prezentacje będą podporządkowane tematowi przewodniemu, a więc energii przyszłości, i trzem wskazanym obszarom: redukcji emisji CO2, życiu zgodnemu z zasadami efektywności energetycznej, energii dla wszystkich.

Organizatorzy spodziewają się 5 milionów gości.

Polskiej ekspozycji towarzyszyć ma bogaty program aktywizacji przedsiębiorców, reprezentujących branże związane z tematem przewodnim EXPO 2017. Dzięki promocji polskich osiągnięć naukowo-gospodarczych w dziedzinie energetyki i efektywności energetycznej udział w wystawie w Astanie stworzy według PARP szansę na pogłębienie obustronnej współpracy w obszarach takich jak: energetyka tradycyjna, czyste technologie węglowe, wychwytywanie, składowanie i utylizacja CO2, odnawialne źródła energii, w tym technologie związane z biomasą i wytwarzaniem energii odpadów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, budownictwo i rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

PARP podkreśla, że udział w EXPO w Astanie będzie okazją do wzmocnienia wizerunku Polski jako kraju zaangażowanego w globalną dyskusję nt. bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska.

d2iqtat

"Organizatorzy zamierzają przedstawić Polskę jako kraj nowoczesny, ale jednocześnie umiejętnie czerpiący ze swej tradycji; kraj, który szanuje uniwersalne wartości i aktywnie angażuje się w ważne dla społeczności międzynarodowej inicjatywy; kraj, w którym najważniejszym zasobem są ludzie, ich kreatywność, pozytywne cechy i emocje: otwartość, serdeczność, gościnność, tożsamość narodowa, pracowitość, poszanowanie wartości rodzinnych; kraj będący przykładem wielkiego sukcesu transformacji gospodarczo-politycznej, notujący stały wzrost PKB" - zaznacza Agencja.

d2iqtat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iqtat