Polski Ład. Szef gabinetu Prezydenta: skierowaliśmy do rządu nowe postulaty
- Prezydent Andrzej Duda z pełnym przekonaniem podpisał ustawy z pakietu Polskiego Ładu, gdyż rząd zgodził się wprowadzić szereg rozwiązań, które postulował - powiedział w poniedziałek szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.
Szrot pytany w radiu TOK FM, czy Andrzej Duda nie żałuje, że podpisał ustawy wchodzące w skład Polskiego Ładu biorąc pod uwagę chaos dotyczący m.in. zasad rozliczania się z podatków odparł:
- Pan prezydent z pełnym przekonaniem podpisał ustawy z pakietu tzw. Polskiego Ładu, gdyż rząd po rozmowach przedstawicieli prezydenta zgodził się wprowadzić szereg rozwiązań, które postulował prezydent.
Polski Ład w ogniu krytyki. Poseł PiS: Niestety wkradły się tam błędy
"Nie jesteśmy wszechwiedzący"
Zaznaczył, że w związku "z pewnymi pytaniami i wątpliwościami", które pojawiły się od wprowadzenia Polskiego Ładu w życie prezydent upoważnił swoich przedstawicieli, w tym jego, do odbycia kolejnego spotkania z przedstawicielami rządu.
Jak dodał Szrot, podczas tego spotkania rozmawiano "o wielu konkretnych problemach, które wynikają z wdrożenia tego systemu".
Minister podkreślił, że prezydent miał kilka postulatów i są to kwestie dotyczące m.in. opodatkowania rodziców samotnie wychowujących dzieci czy przekazywania 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego.
Szrot pytany, dlaczego prezydent nie zgłaszał tych postulatów wcześniej, na etapie przygotowywania Polskiego Ładu odparł: "nie jesteśmy wszechwiedzący".
- Analizujemy też to, co weszło w życie, dokonaliśmy nowych analiz i skierowaliśmy do rządu nowe postulaty, co się spotkało z zupełnym zrozumieniem i rząd wyszedł na przeciw tego, co postulowaliśmy - powiedział minister.
Dodał, że premier Mateusz Morawiecki dziękował prezydentowi za udział w pracach nad Polskim Ładem.
Premier: rząd bierze odpowiedzialność za błędy
Na piątkowej konferencji prasowej premier poinformował o zmianach, jakie zostaną wprowadzone do podatkowego Polskiego Ładu, m.in. rozszerzeniu ulgi dla klasy średniej na wszystkich emerytów i rencistów, na zleceniobiorców i rozszerzeniu ulgi dla samotnych rodziców.
Zadeklarował, że jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 tys. 800 zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 r.
W piątkowym odcinku swojego podcastu szef rządu podkreślił, że Polski Ład to strategia, jakiej nie mieliśmy od 30 lat, bardzo ambitna reforma podatkowa.
- Każda zmiana na lepsze wymaga wysiłku i nie przychodzi od razu. Już teraz wiemy, gdzie mogły się pojawić pomyłki i co można zrobić, by nasz program udoskonalić - powiedział Morawiecki. Dodał, że rząd bierze odpowiedzialność za pomyłki i będzie je korygować.