Trwa ładowanie...

Polski Ład. Zmiany podatkowe uderzyły w rodziny zastępcze

Po zmianach podatkowych zastępczy rodzice dostali kilkaset złotych mniej. Domagają się wyjaśnień od resortu rodziny – informuje w środowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Małżonkowie, rozliczający się wspólnie, też muszą uważać. Mniej w portfelach będą mieć także samotni rodzice.

Rodziny zastępcze dostały o 300, 500 zł mniej ze względu na nowe wyliczenia podatkowe wynikające z Polskiego Ładu Rodziny zastępcze dostały o 300, 500 zł mniej ze względu na nowe wyliczenia podatkowe wynikające z Polskiego Ładu Źródło: East News, fot: Stawinski/REPORTER
d2kp1bb
d2kp1bb

- Otrzymaliśmy sygnały, że rodziny zastępcze dostały o 300, 500 zł mniej ze względu na nowe wyliczenia podatkowe wynikające z Polskiego Ładu. Kłopotem może być brak ulgi dla klasy średniej dla zleceniobiorców. Do tej grupy należą również rodziny zastępcze. Mamy dużo niejasności – mówi "DGP" dyrektor Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie Agnieszka Patela-Owczarczyk.

Polski Ład. Będą kolejne dymisje? Ekspert: To tylko otworzenie kolejnej puszki Pandory

Jak pisze dziennik, takie sygnały płyną z całej Polski. Choć nie do końca wiadomo, czy chodzi faktycznie o ulgę dla klasy średniej, czy o zwiększoną kwotę wolną od podatku, a dokładniej, brak uwzględniania jej w zaliczkach na podatek.

Dlatego Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej wystosowała list z prośbą o wyjaśnienie tych wątpliwości do minister rodziny Marleny Maląg.

d2kp1bb

Dodaje, że Ministerstwo Rodziny, proszone o komentarz w sprawie zmiany wynagrodzeń, odsyła do resortu finansów.

Rodziny nie wiedzą, ile oddadzą fiskusowi

Pod koniec stycznia pisaliśmy, że małżonkowie rozliczający się z podatków wspólnie muszą uważać. Mniej w portfelach będą mieć też samotni rodzice. Wszystko z powodu zasad, które weszły w życie wraz z "Polskim Ładem". Może się więc okazać, że zamiast zyskać na uldze, Polacy stracą parę złotych.

Ulga dla klasy średniej budzi wiele kontrowersji. Wykluczone są z niej m.in. osoby otrzymujące zasiłek chorobowy lub macierzyński. A to oznacza, że choroba lub urodzenie dziecka może oznaczać konieczność dopłaty podatku w zeznaniu rocznym.

Dlatego wiele rodzin wciąż nie wie, ile ostatecznie zapłaci fiskusowi. Rząd uspokaja, że na zmianach nie straci nikt, kto zarabia do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie. Podkreśla, że wciąż będzie można rozliczyć się z małżonkiem. Ale samotny rodzic nie rozliczy się z dzieckiem – w zamian odejmie od podatku 1500 zł.

d2kp1bb

Zyskać mogą rodziny wielodzietne. Jednym z elementów Polskiego Ładu, jest ulga w podatku PIT dla rodzin wychowujących co najmniej czworo dzieci. Można z niej skorzystać niezależnie od tego, czy jest się zatrudniony na etacie, czy prowadzi się własną działalność. Ważny będzie jednak próg zarobków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2kp1bb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kp1bb