Trwa ładowanie...

Polski złoty to druga najmocniejsza waluta świata

Od początku stycznia złoty umocnił się wobec dolara o prawie 10 proc.! Tylko jedna waluta na świecie osiągnęła lepszy wynik.

Share
Polski złoty to druga najmocniejsza waluta świata
Źródło: Jupiterimages
d30bbnc

Polak, Węgier - dwa bratanki. W tym roku to przysłowie sprawdziło się również na rynku walutowym. Według zestawienia przygotowanego przez "Parkiet" węgierski forint zyskał najwięcej na świecie względem amerykańskiego dolara. Na drugim miejscu znalazła się polska waluta.

Forint i złoty zyskiwały za sprawą luzowania polityki pieniężnej przez FED i EBC. Najważniejsze banki centralne świata zalały rynek pieniędzmi, które popłynęły na rynki państw rozwijających się. Dzięki temu Polska mogła sprzedawać obligacje po korzystnej cenie, a złoty rósł w siłę.

d30bbnc

, Prognozy kursu złotego w 2013 r.

Polska ma opinię rynku bezpiecznego, a zarazem dającego spore możliwości zysku. Postępowanie inwestorów będzie jednak zależeć od takich czynników, jak kondycja gospodarki, poziom stóp procentowych i sytuacja w strefie euro.

- Złoty ma wciąż potencjał do aprecjacji, ale jest on dosyć ograniczony. Z punktu widzenia wycen, polski rynek nie jest już taki atrakcyjny - uważa Murat Toprak, strateg z banku HSBC.

Bardziej pesymistycznie na najbliższą przyszłość złotego patrzy Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ, który spodziewa się, że złoty osłabi się w pierwszym kwartale, gdyż wtedy mogą o sobie ponownie dać znać problemy strefy euro. Zdaniem analityka złoty może umocnić się w trzecim kwartale o ile dojdzie do zapowiadanego przez rząd ożywienia w gospodarce.

d30bbnc

Podziel się opinią

Share
d30bbnc
d30bbnc