Trwa ładowanie...
d3h0ohw
banki

Polskie banki w lepszej sytuacji od tych na świecie

Prezes banku PKO BP Jerzy Pruski uważa, że banki w Polsce są w znacznie lepszej sytuacji od tej, która dzieje się na świecie.
Share
d3h0ohw

Według niego, polski system bankowy nie inwestował w ryzykowne instrumenty, które są częścią działalności banków na świecie.

_ Aktywa nie są obciążone takimi ryzykami, z jakimi mieliśmy do czynienia w instytucjach finansowych na świecie inwestujących w produkty i instrumenty, które nie są częścią działalności banków w Polsce _ - powiedział w piątek w Łodzi na konferencji prasowej.

Dodał, iż jednym z pozytywnych wyróżników polskiego sektora bankowego jest jego zrównoważony rozwój. _ Zrównoważony, to znaczy taki, gdzie dynamika depozytów nie odbiega bardzo od dynamiki kredytów _ - mówił.

d3h0ohw

Prezes poinformował, że bank PKO BP "przygląda" się sytuacji na rynku kredytów hipotecznych, na którym obecnie część banków decyduje się na zaostrzanie kryteriów ich przyznawania. Jego zdaniem, jakość aktywów hipotecznych banku jest bardzo dobra, i firma nie widzi tutaj zagrożenia.

Choć - jak zaznaczył - "być może będą miały miejsce jakieś dostosowania do sytuacji również w odniesieniu do kredytów hipotecznych".

Pytany o wprowadzenie euro, powiedział, iż według niego po wprowadzeniu tej waluty w Polsce część operacji bankowych zostanie zlikwidowana.

_ Klienci banku, szczególnie klienci korporacyjni nie będą wystawiani na ryzyko walutowe, będą mieli niższe koszty transakcyjne prowadzenia swojej działalności. W związku z tym, można stwierdzić, że dla klientów gospodarczych, koszty prowadzenia biznesu powinny być istotnie niższe _ - mówił.

d3h0ohw

Podziel się opinią

Share
d3h0ohw
d3h0ohw