Polskie lodołamacze w gotowości. Kapitan pokazał, na czym polega praca

Grudzień to początek sezonu lodołamania, który trwa do 15 marca. W gotowości do akcji jest flota 26 lodołamaczy na Wiśle, Odrze, Warcie i Noteci. Kapitan jednej z jednostek w Gdańsku opowiedział o tym, jak wyglądają przygotowania do sezonu.

Lodołamacz RZGW w Gdańsku: Nerpa
Lodołamacz RZGW w Gdańsku: Nerpa
Źródło zdjęć: © gov.pl

Jak podaje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, flota 26 lodołamaczy Wód Polskich jest gotowa na kolejny sezon zimowy 2024/2025. Pracownicy Wód Polskich prowadzą prace utrzymaniowe, kontrolują stan rzek i urządzeń wodnych. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W Wigilię wolne czy do pracy? Oni chcieliby wcześniej świętować

Regionalny Zarząd Wód Polskich w Gdańsku dysponuje 9 lodołamaczami, które stacjonują w Przegalinie. Ich miejscem operowania jest dolna Wisła. Do akcji przewidziano w pierwszej kolejności nowe lodołamacze Puma, Narwal, Nerpa, Manat oraz starsze jednostki Tygrys, Rekin, Orka.

O tym, jak wyglądają przygotowania do sezonu lodołamania opowiedział RZGW w Gdańsku kapitan jednego z lodołamaczy.

Mamy trochę sprzętu, który co roku trzeba atestować, nawet taki jak gaśnice. Nowe lodołamacze mogą się poruszać po Zatoce Gdańskiej – mówił w rozmowie z RZGW w Gdańsku pan Zbigniew.

Lodołamacze są wyposażone w środki pirotechniczne, tratwy ratunkowe, kamizelki ratunkowe czy zwalniaki pneumatyczne, które również podlegają regularnym przeglądom. Pan Zbigniew dodał, że pobierane są także zapasy potrzebne na kilka pierwszych dni, np.oleje.

Flota lodołamaczy

Sezon zimowy niesie ryzyko powodzi zatorowych, które mogą być wywołane przez lodowe zatory na rzekach. Takie zjawiska mogą prowadzić do podnoszenia się poziomu wód i uszkodzeń infrastruktury, w tym mostów i urządzeń hydrotechnicznych. 

Do walki z lodem przygotowano 26 lodołamaczy. Jednostki są sprawne technicznie i gotowe do prowadzenia akcji lodołamania w sezonie 2024/2025. Zimowa osłona przeciwpowodziowa trwa od grudnia do marca. Wody Polskie podkreślają, że ochrona przed skutkami zimowych zjawisk lodowych jest priorytetem.

Źródło artykułu:WP Finanse
lodołamaczeWody Polskiepowodzie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)