Polskie miasto ma setki pustostanów. Ustawiła się kolejka chętnych
Wrocław ma w swoim zasobie około 500 mieszkań. Większość tych lokali przeznaczona jest na wynajem, ale chętnych jest zdecydowanie więcej, niż wolnych nieruchomości. Mimo tego przeciętny lokal czeka na lokatora aż 2,5 roku.
02.07.2024 13:53
Miasto Wrocław dysponuje 492 lokalami mieszkalnymi z czego 100 trafiło do najemców, którzy przeprowadzą remont we własnym zakresie, 80 przeznaczono na najem socjalny, a 300 zadysponowano na realizację pozostałych działań Wydziału Lokali Mieszkalnych - pisze "Gazeta Wrocławska".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miejscy urzędnicy wskazują w rozmowie z serwisem, że stan wielu mieszkań pozostawia wiele do życzenia. Koszt remontów liczonych w dziesiątkach tysięcy złotych pokrywa zazwyczaj gmina. To właśnie dlatego najemcy są zmuszeni czekać na lokal 2,5 roku, choć na każdą nieruchomość przypada średnio dwóch zainteresowanych lokatorów.
Miasto zajmuje się również sprzedażą pustostanów. Od początku 2020 r. do końca maja tego roku Wrocław sprzedał łącznie 269 takich mieszkań.
W Polsce są tysiące domów do rozbiórki
Według GUS-u w Polsce pod koniec 2022 r. było ponad 70 tys. pustostanów należących do samorządów. Warto jednak pamiętać, że wiele nieruchomości, które są w złym stanie technicznym, pozostaje także w rękach prywatnych właścicieli.
Ostatni Narodowy Spis Powszechny ujawnił, że w przedwojennych kamienicach czynszowych i domach jednorodzinnych mieszka ponad 5,5 mln osób. Z zebranych danych wynika, że mieszkań, które powstały przynajmniej 100 lat temu, jest ponad 825 tys.
Cytowany przez portalsamorzadowy.pl Marek Wielgo, ekspert GetHome.pl, zwracał uwagę, że "takich stojących na słowo honoru mogą być w całym kraju tysiące".
Za danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) wynika, że w 2023 r. inspektorzy wydali nakazy rozbiórki 310 budynków mieszkalnych. Powodem było "nieprawidłowe utrzymanie", czyli właśnie m.in. nieprzeprowadzenie remontów.