Polskie szkoły pod lupą. Oto opinie Polaków o szkolnictwie

Prawie 80 proc. Polaków uważa, że szkoła nie przygotowuje do życia zawodowego — tak wynika z najnowszego badania przeprowadzone przez ekspertów z LiveCareer. "Reformy systemu edukacji nie rozwiązują fundamentalnych problemów" - podsumowuje Żaneta Spadło.

Badanie przeprowadzone przez LiveCreer w 2023
Badanie przeprowadzone przez LiveCreer w 2023
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
oprac. NBU

Aż 79 proc. Polaków jest zdania, że polska szkoła nie przygotowuje uczniów do realiów rynku pracy ani do tego, co może ich spotkać w przyszłej karierze zawodowej, wynika z badania przeprowadzonego przez serwis kariery LiveCareer Polska. Mimo to 59 proc. respondentów pozytywnie ocenia kompetencje zawodowe nauczycieli.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Absolutna nieprawda". Prezes ZBP o szansach "złotówkowiczów" na unieważnienie kredytów

Ankieta, w której wzięło udział 971 osób, pokazuje, że obecny system oceniania uczniów nie podoba się aż 71 proc. badanych. Jednakże, spora część z nich nie widzi innej alternatywy oceniania postępów uczniów. Przy tym, 91 proc. jest przekonanych, że uczniowie powinni mieć możliwość dyskusji z nauczycielem na temat otrzymanej oceny.

Co więcej, 87 proc. uznaje, że nauczyciele powinni mieć większą swobodę w kwestii decydowania o programie nauczania. Jednocześnie, respondenci wskazują, że wśród największych braków w kompetencjach nauczycieli jest niedostateczna znajomość efektywnych metod nauczania (51 proc. odpowiedzi) oraz zrozumienie wymagań współczesnego rynku pracy (47 proc.).

Badanie 2023
Badanie 2023© livecareer.pl | LiveCareer
Większość badanych Polaków pozytywnie ocenia kadry pedagogiczne. Nieco ponad połowa uznaje, że zarobki nauczycieli są adekwatne do pełnionej przez nich roli, chociaż co trzeci respondent uważa, że są one za niskie. Zmiany mogą być wprowadzone już na etapie kształcenia nauczycieli, mając na uwadze ich dobre intencje oraz zasady statutowe szkoły - mówi Żaneta Spadło, autorka badania i ekspertka kariery LiveCareer

Badanie wykazało również informacje o tym, że 55 proc. ankietowanych jest za wprowadzeniem dyskusji grupowych na różne tematy oraz 46 proc. opowiada się za korzystaniem z nowoczesnych technologii. Zdaniem 58 proc. badanych, nauka zdalna powinna być powszechna, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do tego typu edukacji.

Reformy to wciąż za mało

Kolejne reformy systemu edukacji nie rozwiązują fundamentalnych problemów. Aby szkoła mogła kształcić świadomych i dobrze przygotowanych do pracy obywateli, konieczne jest kompleksowe podejście do problemu, uwzględniające m.in. autonomię uczniów, dostęp do nowych technologii oraz metody oceniania - komentuje Małgorzata Sury, ekspertka ds. kariery LiveCareer.pl.
Badanie 2023
Badanie 2023© livecareer.pl | LiveCareer

Według 68 proc. respondentów obecny system oceniania nie przygotowuje uczniów do oceny, której mogą doświadczyć w późniejszej pracy. Ponadto 65 proc. uznaje, że wysokość zarobków nauczycieli wpływa na jakość edukacji, a 25 proc. przyznaje, że system oceniania miał negatywny wpływ na ich samoocenę. Niemniej jednak tylko 27 proc. badanych zaznaczyło, że podczas edukacji otrzymali istotne informacje z zakresu prawa pracy.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)