Trwa ładowanie...

150 tys. zł za rok nauki. Chętnych coraz więcej

Dane pokazują, że coraz więcej Polaków decyduje się edukować swoje dzieci w prywatnych placówkach. Jak pokazują dane, które przedstawia "Business Insider", roczny koszt w niepublicznej szkole zaczyna się od 10 tys. zł. W najdroższych szkołach trzeba zapłacić nawet 150 tys. zł.

Prywatne szkoły zyskują na popularnościPrywatne szkoły zyskują na popularnościŹródło: East News, fot: Piotr Molecki
d4la4uw
d4la4uw

W roku szkolnym 2020/2021, według badań GUS, w Polsce było 1557 szkół podstawowych oraz 1716 szkół ponadpodstawowych, do których łącznie uczęszczało 510 111 dzieci. Jest to wzrost o prawie 30 proc. w porównaniu z poprzednimi latami.

Natomiast według wstępnych wyników GUS na rok szkolny 2022/2023, niepubliczne szkoły podstawowe stanowiły 11,2 proc. wszystkich tego typu szkół, czyli ok. 1584 placówek. Pokazuje to, że liczba prywatnych szkół podstawowych rośnie, a to ze względu na rosnącą popularność wśród dzieci i ich rodziców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lex Czarnek uchwalone przez Sejm. Posłanka KO: Polska szkoła wraca do czasów PRL

150 tys. za rok w prywatnej szkole

"Business Insider" przygotował zestawienie najdroższych prywatnych szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Polsce. W rankingu królują placówki w Warszawie oraz Krakowie, a ceny zaczynają się od 44 tys. zł za rok szkolny.

d4la4uw

Jedną z najdroższych prywatnych placówek jest Akademeia High School czytamy w serwisie. Jest to liceum wzorowane na amerykańskich szkołach. Rok edukacji wynosi od 125 tys. zł w pierwszej klasie liceum, do 155 tys. zł w piątej. W cenę wliczone są wszelkie materiały dydaktyczne, podręczniki, lektury, a także wycieczki, czy dostęp do wsparcia zespołu wellbeing.

Tuż za szkołą plasuje jest American School of Warsaw, która oferuje naukę od pierwszej klasy do ostatniej licealnej. Za rok edukacji trzeba zapłacić 9 tys. dol. i 61 tys. zł (w klasach 1-2), czyli nieco ponad 91 tys. zł przy obecnym kursie dolara. Jak informuje "Business Insider" - im dalej, tym drożej - i w ostatnich latach edukacji, czyli okresie licealnym trzeba zapłacić 11 tys. dol. oraz 71500 zł, co łącznie wynosi prawie 120 tys. zł. Podsumowując, liceum i podstawówka, w zależności od wieku dziecka, kosztują więc w granicach 98 tys. - 120 tys. zł.

W Krakowie natomiast jedną z najdroższych placówek jest International School of Kraków. Szkoła ta na początku funkcjonowała jako jednostka Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce, jednak od 1998 r. działa jako samodzielna placówka. Czesne wynosi tu ok. 75 tys. zł za rok edukacji.

Najmniej wśród najdroższych prywatnych szkół w Polsce trzeba zapłacić w Thames British School w Warszawie. Jest to brytyjska szkoła, której standardy są zgodne z National Curriculum dla Anglii. Za rok edukacji, w zależności od wieku ucznia, trzeba zapłacić od 44 tys. do 85 tys. zł.

Każda z tych szkół pobiera również bezzwrotną opłatę wpisową, która różni się w zależności od placówki. W Akademeia High School opłata wynosi 3 tys. zł, w American School of Warsaw (w zależności od etapu edukacji) jest to kwota od 4 tys. do 30 tys. zł - czytamy w "Business Insider".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4la4uw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4la4uw