Trwa ładowanie...

Pomagają pracującym rodzicom. Przedszkola za darmo

Od 1 września przestaną obowiązywać opłaty za pobyt dziecka w miejskim przedszkolach i oddziałach przedszkolnych, także powyżej ustawowo gwarantowanych bezpłatnych pięciu godzin. Regulacja dotyczy przedszkolaków mieszkających na terenie Częstochowy.

Pomagają pracującym rodzicom. Przedszkola za darmoŹródło: © Gennadiy Poznyakov - Fotolia.com
d9cs12z
d9cs12z

Zdecydowali o tym częstochowscy radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Uchwała całkowicie znosi opłatę za pobyt małych częstochowian w miejskim przedszkolu lub oddziale przedszkolnym. Do tej pory rodzice nie płacili za pierwsze pięć godzin. Każda kolejna kosztowała 1 zł.

Zniesienie czesnego w miejskich przedszkolach zapowiadał wcześniej prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

"Bezpłatny pobyt dziecka w przedszkolu na pewno odciąży rodziców, którzy, mając taki komfort, będą mogli spokojniej wykonywać swoje obowiązki zawodowe, a tym samym być bardziej efektywnymi i konkurencyjni na rynku pracy" - podkreślił Krzysztof Matyjaszczyk.

Zapewnienie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki częstochowskim przedszkolakom oznacza brak wpływów do budżetu w wysokości około 1 mln 260 tys. zł w skali roku szkolnego, lecz jednocześnie ułatwi obsługę administracyjno-księgową przedszkoli. Brak środków z tytułu czesnego od września 2014 r. przewidziano w czasie konstrukcji tegorocznego budżetu miasta.

d9cs12z

Obecnie w Częstochowie jest w sumie około 7,5 tysiąca przedszkolaków. Większość z nich uczęszcza do 42 miejskich przedszkoli i 41 oddziałów przedszkolnych. Spośród wszystkich przedszkolaków, z jednej dodatkowej godziny korzysta ok. 950 przedszkolaków, z dwóch - ok. 1,5 tysiąca, z trzech - ok. 1150, czterech - ok. 700, a z pięciu - ok. 300.

(AS)

d9cs12z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9cs12z