Pomorska SSE w 2016 r. chce rozwijać inwestycje przemysłowe

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w 2016 r. chce rozwijać inwestycje przemysłowe, innowacyjne w woj. pomorskim. Jak podaje spółka, inwestorów mają przyciągnąć głównie nowe, atrakcyjnie położone tereny włączone do terenu Strefy.

08.01.2016 18:00

Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) Teresa Kamińska poinformowała w piątek dziennikarzy, że w 2016 roku Strefa planuje rozwijać inwestycje przemysłowe, innowacyjne w woj. pomorskim. "Z powodu braku dobrych terenów inwestycyjnych Strefa w Pomorskiem nie rozwijała się w ostatnim okresie dobrze" - tłumaczyła. "Ten rok chcemy rzeczywiście poświęcić na zdobycie terenów przemysłowych i zachęcenie inwestorów na Pomorzu" - dodała.

"Chcemy bardziej włączyć się w tzw. proces reindustrializacji gospodarki, w realizację inwestycji produkcyjnych w Pomorskiem" - tłumaczyła. Oceniła, że jest zainteresowanie inwestorów chcących prowadzić produkcję na Pomorzu, ale Strefa - jak określiła - "nie miała dobrej dla nich oferty".

Podała, że inwestorzy będą przyciągani przede wszystkim atrakcyjnie położonymi terenami, głównie w pobliżu głównych dróg (S7, A1) w regionie. Pod uwagę brane są tereny o łącznej powierzchni ok. 400 ha, o które Strefa mogłaby się powiększyć. "Są np. świetnie położone tereny w Tczewie czy w rejonie Koszwał" - dodała.

Wyjaśniła, że pod uwagę brane są tereny należące do Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Agencji Mienia Wojskowego. Podała, że prowadzone są rozmowy na ten temat.

Powiedziała, że planuje się ściągnąć na Pomorze głównie przemysł produkcyjny tzw. precyzyjny, np. elektroniczny czy produkcji elementów samochodowych. "Tego typu działalność na Pomorzu byłaby bardzo korzystna, bo mamy potencjał, mamy kadrę, szkoły zawodowe mogą kształcić potrzebnych specjalistów" - tłumaczyła. Jest przekonana, że dzięki takim inwestycjom powstałyby "setki miejsc pracy".

Podała, że PSSE zamierza zaproponować dużym firmom działającym w regionie jak np. Grupie Lotos utworzenie Koalicji na rzecz Pomorza, której celem byłoby przyciąganie inwestorów.

Kamińska zauważyła, że w ostatnim okresie PSSE "bardzo dobrze rozwijała się w województwach kujawsko-pomorskim i zachodnio-pomorskim". Przyznała, że "w woj. pomorskim jest problem z wolnymi obszarami, które moglibyśmy objąć Strefą, przygotować pod inwestycje i ściągać inwestorów".

Pomorska SSE obejmuje tereny inwestycyjne o łącznej powierzchni 2039,9903 ha położone w 29 podstrefach znajdujących się w czterech województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim. W woj. pomorskim PSSE ma ok. 480 ha, w kujawsko-pomorskim - ponad 600 ha a w zachodniopomorskim - ponad 500 ha.

W 2015 r. wydanych zostało 15 zezwoleń na działalność, w tym osiem dla polskich firm. Inwestorzy zadeklarowali zainwestowanie ponad 380 mln zł oraz utworzenie 444 nowych i utrzymanie 2601 miejsc pracy.

W Strefie aktywnie funkcjonuje ponad 110 inwestorów, którzy prowadzą działalność na podstawie 150 zezwoleń. Łączna wartość poniesionych nakładów inwestycyjnych wyniosła dotąd ponad 10,2 mld zł (deklarowano 8,7 mld zł), natomiast liczba utworzonych nowych i utrzymanych miejsc pracy przekracza 19 tys. (dane na koniec III kw. 2015 r.). Ponad połowa firm działających w PSSE reprezentuje kapitał polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)