Trwa ładowanie...
d329xcr
06-10-2016 16:50

Pomorskie/ Ponad 129 mln zł z UE na poprawę gospodarki wodno-ściekowej

Przebudowa 14 i postawienie dwóch nowych oczyszczalni ścieków, budowa 233 km kanalizacji sanitarnej oraz trzech miejsc zagospodarowania osadów ściekowych - takie m.in. inwestycje zostaną zrealizowane na terenie woj. pomorskiego dzięki ponad 129 mln zł dotacji z UE.

Share
d329xcr

Wspomniane inwestycje poprawiające gospodarkę wodno-ściekową na terenie województwa, przeprowadzone zostaną za sprawą dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

W czwartek w gdańskim Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele 26 pomorskich gmin podpisali z władzami regionalnymi umowy dotyczące realizacji projektów. W sumie zadania, które zostaną wykonane dzięki ponad 129 mln zł dotacji, warte są prawie 209 mln zł. Inwestycje będą realizowane głównie w niewielkich miejscowościach woj. pomorskiego.

Jak przypomniał w trakcie spotkania z samorządowcami marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej dziś można zaobserwować dużą dysproporcję pomiędzy dużymi miastami, a mniejszymi ośrodkami w regionie.

Marszałek zaznaczył, że inwestycje, które otrzymają dofinansowanie, mają sprawić, by kolejne miejscowości w regionie mogły dostosowywać się do stawianych przez Unię Europejską wymogów dotyczących ochrony środowiska, w tym dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. "Niestety, trzeba powiedzieć, że w tej chwili tą dyrektywę spełnia mniej niż jedna trzecia aglomeracji w województwie" - powiedział Struk.

d329xcr

Marszałek przypomniał też, że do konkursu, w ramach którego rozdzielano środki, zgłoszono 29 projektów, a dofinansowanie otrzymało 26 gmin. Największe środki finansowe otrzymają gminy: Kaliska, Główczyce, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Cedry Wielkie, Stara Kiszewa.

Dwie gminy - Trąbki Wielkie i Ryjewo - chcą za pozyskane środki postawić nowe oczyszczalnie ścieków. Kolejnych 14 gmin będzie przebudowywać, rozbudowywać bądź modernizować istniejące już oczyszczalnie. Trzy samorządy zdecydowały się na budowę miejsc, w których można będzie zagospodarowywać pochodzące z oczyszczalni osady.

Większość beneficjantów, którzy będą unowocześniać bądź rozbudowywać oczyszczalnie ścieków, zdecydowała się na takie prace, bo chce przyłączyć do oczyszczalni kolejne miejscowości. W ramach wszystkich projektów powstaną prawie 233 kilometry nowych sieci kanalizacji sanitarnej.

Niektóre z projektów zostaną zrealizowane już w przyszłym roku, ale większość ma zostać ukończona w roku 2018. Pojedyncze zadania zostaną ukończone w 2020 roku.

d329xcr

Jednym z beneficjentów, który zrealizuje swoje zadanie w 2020 roku, jest choćby spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIW-K). Kosztem ok. 10 mln zł (z tego ponad 7 mln zł to dofinansowanie unijne) chce ona poprawić system monitoringu wód podziemnych na obszarze Gdańska, Sopotu i gminy Pruszcz Gdański.

W ramach projektu planowane jest uzupełnienie istniejącej siatki piezometrów, czyli wydrążonych w ziemi otworów, dzięki którym można śledzić zmiany zachodzące w wodach podziemnych, w tym ich położenie, ruch, temperaturę, skład itp. Jak wyjaśnił z rozmowie z PAP prezes spółki GIW-K Jacek Skarbek, dodatkowe piezometry zostaną wykonane na terenie gminy Pruszcz Gdański, gdzie zlokalizowane są jedne z głównych zasobów wodnych, z których korzysta zarówno Pruszcz, jak i Gdańsk oraz Sopot.

Skarbek pokreślił, że dodatkowe piezometry pozwolą lepiej poznać podziemne zasoby wodne: można będzie ocenić ich wielkość, ale też lepiej poznać np. kierunki przemieszczania się wód podziemnych, co z kolei umożliwi właściwe reakcje przy ewentualnym zanieczyszczeniu tych podziemnych zasobów.

d329xcr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d329xcr
d329xcr