Trwa ładowanie...
d11ptz4
arcelormittal
30-01-2012 11:15

Ponad 220 mln zł inwestycji ArcelorMittal Poland w krakowskiej hucie

Ponad 220 mln zł będą kosztowały inwestycje realizowane w tym roku w hucie ArcelorMittal Poland w Krakowie. Najwięcej pochłonie modernizacja wydziału chemicznego w koksowni, w której kończy się właśnie rozruch instalacji oczyszczania gazu koksowniczego.

d11ptz4
d11ptz4

- Mimo niewątpliwie trudnej sytuacji ekonomicznej, w jakiej znalazł się przemysł stalowy, nie zaniechaliśmy inwestycji - podkreślił w poniedziałek Jacek Woliński, dyrektor oddziału ArcelorMittal Poland w Krakowie.

W tym miesiącu krakowska huta zakończyła największą inwestycję realizowaną od ubiegłego roku - budowę instalacji oczyszczania gazu koksowniczego, powstającego w trakcie produkcji koksu. Przestarzała, arszenikowo-sodowa technologia oczyszczania gazu z siarkowodoru i amoniaku została zastąpiona nowoczesną metodą amoniakalną. W wyniku jej wykorzystania uzyskiwana będzie siarka o niemal stuprocentowej czystości, która stanie się produktem handlowym.

Nowa hermetyczna instalacja, o wartości ponad 100 mln zł, znacząco przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Zastosowanie nowego sposobu oczyszczania gazu pozwoli wyeliminować liczne substancje niebezpieczne, a także zredukuje ilość powstających w procesie technologicznym odpadów.

Drugim etapem modernizacji koksowni w Krakowie jest rozpoczęta w tym miesiącu budowa biologicznej oczyszczalni o mocy przerobowej 40 m. sześć. ścieków na godzinę. Zostanie ona oddana do użytku jesienią tego roku. Wartość inwestycji wynosi 24 mln zł.

d11ptz4

Pod koniec zeszłego roku rozpoczął się projekt budowy nowych nagrzewnic nr 3 i 4 podgrzewających dmuch do wielkiego pieca, które zastąpią nagrzewnice starszego typu. Przedsięwzięcie będzie kosztowało ponad 50 mln zł.

Część surowcową krakowskiej huty zasili dziewięć nowych kadzi torpedo, które przewozić będą surówkę żelaza z wielkiego pieca do stalowni. Zastąpią one kadzie surówkowe typu otwartego. Zamknięte kadzie torpedo znacznie zmniejszą straty ciepła podczas transportu, a tym samym wyeliminują konieczność dodatkowego podgrzewania surówki na stalowni. To pozwoli znacznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Kadzie torpedo są już wykorzystywane w hucie ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej. Koszt nowych kadzi przekracza 40 mln zł.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, skupiającym ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzi sześć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 12 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 15 tys. Od 2004 roku ArcelorMittal zainwestował w Polsce ponad 4,5 mld zł.

d11ptz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11ptz4