Trwa ładowanie...
d4bvr4s

Ponad 80% pracodawców planuje utrzymać poziom zatrudnienia w tym roku

Warszawa, 04.03.2015 (ISBnews) - Zdecydowana większość pracodawców (81%) planuje w tym roku utrzymać obecny poziom zatrudnienia. Jednocześnie 28% pracowników obawia się zwolnienia, wynika z badania Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service.

Share
d4bvr4s

"Stabilną kondycję firm w Polsce potwierdza także fakt, że co czwarta firma planuje rekrutacje (w celu utrzymania lub zwiększenia zatrudnienia) w najbliższym kwartale (25%) - najwięcej w grupie dużych firm (50%). Jedynie 6% respondentów myśli o redukcji etatów" - czytamy w komunikacie.

Najwięcej firm planuje zatrudnić pracowników średniego (62%) i niższego szczebla (55%).

"Dostęp do takiej kadry pracowniczej w Polsce jest coraz trudniejszy. Dla wielu firm rozwiązaniem jest większe otwarcie się na kandydatów zza wschodniej granicy chętnych do przyjazdu do Polski i prezentujących niższe oczekiwania płacowe" - podkreślił dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service Krzysztof Inglot, cytowany w komunikacie.

d4bvr4s

Z badania wynika także, że 28% pracowników obawia się o swoje miejsce pracy. Najczęściej obawy takie wyrażają osoby zatrudnione na umowy zlecenie lub o dzieło (48%).

Liczba osób, które deklarują, że potrzebują do 3 miesięcy na znalezienie nowej racy zmalała do 49% w porównaniu z 55% w ub.r. W kwestii poszukiwania nowej pracy Polacy najczęściej liczą na swoich znajomych (60%), a dopiero potem planują przeglądać ogłoszenia i samodzielnie wysyłać aplikacje do firm (59%).

Podwyżki planuje 14% badanych firm. W porównaniu z poprzednim badaniem odsetek pracodawców planujących taki krok wzrósł o 9 pkt proc.

"To najlepszy wynik w ciągu trzech ostatnich lat. Choć cały czas widzimy rozbieżność pomiędzy pracownikami a firmami w zakresie polityki płacowej, to jednak warto podkreślić, że pracodawcy w Polsce, tak jak się tego spodziewaliśmy, stopniowo reagują na oczekiwania pracowników i planują podwyżki" - skomentował Inglot.

Jednocześnie wzrostu płac oczekuje 56% pracowników, o 7 pkt proc. więcej niż w sierpniu ub.r.

(ISBnews)

d4bvr4s

Podziel się opinią

Share
d4bvr4s
d4bvr4s