Trwa ładowanie...
d2jcw9x

Ponad 80 tys. turystów przypłynie w 2014 r. do Gdyni na wycieczkowcach

Ponad 80 tys. turystów przypłynie w najbliższych kilku miesiącach do Gdyni na wycieczkowcach. Tegoroczny sezon otworzy japoński statek Asuka II, który wpłynie do portu w środę. W 2014 r. Gdynię mają odwiedzić 52 jednostki z całego świata.
Share
d2jcw9x

Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA, Janusz Jarosiński poinformował PAP, że w nadchodzącym sezonie turystycznym Gdynię odwiedzą 52 wycieczkowce, o 5 mniej niż w ubiegłym roku i o 17 mniej niż w 2012 roku. Powiedział, że chociaż liczba statków zmniejsza się, to liczba turystów pozostaje na podobnym poziomie lub nawet zwiększa się, bo zawijające statki pasażerskie są coraz większe. W tym roku średnia długość statku wycieczkowego jest o 18 metrów większa niż w roku ubiegłym.

Na pokładzie każdego luksusowego wycieczkowca może być od tysiąca do ponad dwóch tysięcy pasażerów z całego świata. Jarosiński uważa, że jest to promocja miasta, portu, całego regionu i kraju.

Szacuje się, że każdy przypływający turysta w porcie wydaje ponad sto dolarów. "To jest cenne, bo prawie wszyscy pasażerowie wycieczkowców schodzą na ląd, korzystają z wycieczek np. do Gdyni, Gdańska czy Malborka" - dodał Jarosiński. Wycieczkowiec cumuje w porcie ok. 10 godzin. W Gdyni statki cumować będą przy Nabrzeżu Francuskim.

d2jcw9x

Jarosiński ocenił, że do portów w rejonie zatoki gdańskiej zawija w sezonie ok. 100 jednostek różnej wielkości.

Sezon wycieczkowców w Gdyni otworzy japoński statek Asuka II, który wpłynie do portu w środę. Jednostka po raz pierwszy odwiedzi port w Gdyni. Na ośmiu pokładach statku może podróżować jednorazowo prawie tysiąc pasażerów. Do ich dyspozycji na statku przez całą dobę są m.in. kasyno, teatr, centrum fitness i baseny.

W tym sezonie do Gdyni ma wpłynąć najdłuższy statek pasażerski, jaki kiedykolwiek zacumował w polskim porcie. 18 czerwca ma przybyć "Celebrity Eclipse" pływający pod maltańską banderą statek o długości 317 metrów, zbudowany w 2010 roku. Na pokładach tego luksusowego statku znajdują się m.in. 3 baseny (w tym 1 kryty), luksusowe Aqua SPA, sklepy i butiki, restauracje, bary oraz 2 tys. m kw. przystrzyżonego trawnika na najwyższym pokładzie jako miejsce na piknik lub gry na świeżym powietrzu: boule, krykiet lub mini golf.

Dwiema najczęściej odwiedzającymi w tym roku Gdynię jednostkami będą: znana już z poprzednich sezonów AIDAbella (9 zawinięć) oraz MSC Orchestra (9 zawinięć). Pływający pod banderą Panamy MSC Orchestra ma 15 pięter pasażerskich i 4 załogowe, 292 m długości oraz 32 m szerokości. Oferuje m.in. kort tenisowy, trasę do joggingu i galerię sztuki.

d2jcw9x

MSC Orchestra będzie prawdopodobnie jedynym statkiem, który w tym sezonie otrzyma swoją tablicę w Alei Statków Pasażerskich w Gdyni. W Alei, na końcu Skweru Kościuszki co sezon upamiętniane są wizyty wycieczkowców poprzez uroczyste wmurowanie tablicy z wizerunkiem najpiękniejszych statków. W istniejącej od 2001 r. Alei są już tablice ok. 20 wycieczkowców.

Tegoroczny sezon wycieczkowców w Gdyni zakończy się 27 września; jako ostatni ma odwiedzić port pływający pod banderą Bahama, Seven Seas Voyager.

d2jcw9x

Podziel się opinią

Share
d2jcw9x
d2jcw9x