Ponad milion wniosków w programie "Rodzina 500 plus"
Ponad milion wniosków o świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" złożono już w urzędach oraz online - poinformował w czwartek resort rodziny, pracy i polityki społecznej.
Z początkiem kwietnia ruszył program "Rodzina 500 plus", dzięki któremu rodzice mogą otrzymać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a rodziny mniej zamożne - również na pierwsze.
Według danych resortu dotychczas przez internet złożono już ponad 280 tys. wniosków, a w urzędach ok. 730 tys. Jak powiedział wiceminister Bartosz Marczuk, 95 proc. wniosków internetowych złożono za pośrednictwem banków.
Na złożenie pierwszego wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie.
Wniosek można złożyć w formie tradycyjnej - w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, a także online: za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, przez ePUAP oraz prowadzony przez MRPiPS portal emp@tia. Świadczenie wypłacane będzie przez gminy - gotówką albo bezpośrednio na konto wnioskodawców.
Resort rodziny informuje, że w wielu wnioskach zdarzają się błędy, dlatego apeluje, by przed wypełnieniem wniosku przeczytać instrukcję; na swoich stronach zmieścił specjalne informatory - dla wnioskodawców http://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/rodzina-500-plus/art ,7818,sprawdz-jak-wypelnic-wniosek-rodzina-500-plus.html oraz dla samorządów http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/komunikaty-dla-samorzadow/.
Najczęstsze błędy to brak numerów PESEL dzieci, brak informacji o pierwszym dziecku, gdy staramy się o świadczenie wychowawcze na kolejne dzieci, niekompletne dane teleadresowe.
Jeśli we wniosku pojawiły się błędy, urząd poprosi o ich skorygowanie. Informację o tym rodzic otrzyma w pierwszej kolejności drogą mailową. Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie sama zorientowała się, że popełniła błędy, może - nie czekając na maila z gminy - złożyć raz jeszcze poprawny wniosek online.
Prawie wszystkie samorządy przygotowały specjalne strony na temat programu lub zamieściły obszerne informatory; we wszystkich województwach działają też infolinie.
Wsparciem w ramach programu 500 plus objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają świadczenia na 3,7 mln dzieci.