Poprawa koniunktury w przemyśle przetwórczym w VIII - IRG SGH

08.09. Warszawa (PAP) - W sierpniu koniunktura w przemyśle przetwórczym nieznacznie się poprawiła. Wskaźnik koniunktury zwiększył swoją wartość w stosunku do lipca 2010 o jeden...

08.09.2010 | aktual.: 08.09.2010 10:38

08.09. Warszawa (PAP) - W sierpniu koniunktura w przemyśle przetwórczym nieznacznie się poprawiła. Wskaźnik koniunktury zwiększył swoją wartość w stosunku do lipca 2010 o jeden punkt. Jest to sygnał zakończenia okresu urlopowego. Oczekiwania na najbliższą przyszłość są optymistyczne - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

W sierpniu 2010 wskaźnik koniunktury zwiększył swoją wartość w stosunku do lipca 2010 o jeden punkt. W skali roku miał miejsce wzrost wartości wskaźnika, przekraczający 23 punkty.

"Poprawę koniunktury odnotowano w sektorze publicznym. W sektorze prywatnym utrzymuje się jeszcze okres zmniejszonej aktywności, spowodowanej oddziaływaniem czynników sezonowych. W nadchodzących miesiącach zarówno przedsiębiorstwa prywatne jak i publiczne oczekują wzrostu portfela zamówień i poziomu produkcji, co powinno przełożyć się na dalszą poprawę koniunktury" - napisano w komunikacie.

Autorzy raportu podkreślają, że utrzymujące się negatywne oddziaływanie czynników losowych spowodowało wzrost nastrojów pesymistycznych wśród przedsiębiorców.

"Gorzej niż lipcu oceniają one ogólną kondycję gospodarki polskiej. W ostatnich trzech miesiącach odnotowano spadek eksportu. Przedsiębiorstwa oczekują jednak jego wzrostu w kolejnych miesiącach. Jednocześnie podkreślają wzrost konkurencyjności swoich towarów na rynkach zagranicznych oraz większą opłacalność eksportu w porównaniu do produkcji na rynek krajowy" - napisano w raporcie.

Zdaniem analityków utrzymuje się zróżnicowanie koniunktury w przekroju regionalnym i branżowym oraz w zależności od wielkości przedsiębiorstwa.

"Najwyższą wartość wskaźnik przyjął dla przedsiębiorstw dużych, zatrudniających od 251 do 500 pracowników" - napisano. (PAP)

mak/ asa/

Źródło artykułu:PAP
produkcjagiełdaspółka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)