Trwa ładowanie...
d3rsuqe

Poprawa zarządzania płynnością sektora obniży dług publ. w '11 o 1,3 proc. PKB - MF

11.10. Warszawa (PAP) - Poprawa zarządzania płynnością sektora finansów publicznych, polegająca na lokowaniu wolnych środków przez jednostki sektora w Banku Gospodarstwa Krajowego...

d3rsuqe
d3rsuqe

11.10. Warszawa (PAP) - Poprawa zarządzania płynnością sektora finansów publicznych, polegająca na lokowaniu wolnych środków przez jednostki sektora w Banku Gospodarstwa Krajowego jako depozytu, którym zarządza Ministerstwo Finansów, może obniżyć dług publicznych w relacji do PKB w 2011 roku o 1,3 proc. - wynika z projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych opublikowanej w poniedziałek przez resort finansów.

"Szacunek skonsolidowanych efektów regulacji, tylko z tytułu poprawy zarządzania płynnością, na poziom państwowego długu publicznego w 2011 roku, wskazuje na możliwość obniżenia długu o ok. 1,3 proc. w relacji do PKB. Według podobnego szacunku, dotyczącego efektów poprawy zarządzania płynnością, wynik sektora finansów publicznych poprawi się w 2011 roku o 362 mln zł" - napisano w uzasadnieniu do projektu noweli.

Z projektu wynika także, że wolne środki pozostałych jednostek sektora finansów publicznych, w tym jednostek samorządu terytorialnego, wyniosły na koniec 2009 r. ok. 23,7 mld zł, co stanowiło 1,8 proc. PKB.

"Jednostkom tym przyznano prawo, a nie obowiązek lokowania środków u Ministra Finansów, co oznacza autonomiczność decyzji tych podmiotów w zakresie wyboru instrumentów inwestycyjnych" - napisano.

d3rsuqe

Wpływ zarządzania płynnością na wysokość długu publicznego i wynik sektora finansów publicznych w 2011 r. (w mln zł):

Wyszczególnienie Fundusze SP; Lasy Państwowe;
agencje; NFZ
.

  1. Wpływ na obniżenie długu publicznego: . w mln zł 19.686 w proc. PKB 1,32 . Wzrost długu publ. ze zbycia 900 SPW przez jednostki sektora fin. publ. . Obniżenie długu SP w związku 20.586 z niższymi potrzebami pożyczk. .
  2. Wpływ na wynik sektora fin. publ.: . w mln zł 362 w proc. PKB 0,02 . Zmniejszenie kosztów obsługi 898 długu SP . Wpływ na dochody jednostek -537 sektora fin. publ.

(PAP)

bg/ jtt/

d3rsuqe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rsuqe