Popularne torby mogą być szkodliwe dla zdrowia. Posłowie interweniują

Bakterie z produktów mięsnych zostają na materiałowych torbach i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi - twierdzą posłowie Kukiz15', powołując się na badania brytyjskich naukowców. Z pytaniami w tej sprawie zgłosili się do ministrów zdrowia i środowiska.

Popularne torby mogą być szkodliwe dla zdrowia. Posłowie interweniują
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Sebastian Rzepiel/Agencja Gazeta
Patryk Skrzat

18.12.2017 | aktual.: 18.12.2017 12:18

Od nowego roku w sklepach będziemy płacić za foliowe torby. Wszystko po to, by ograniczyć ich używanie i tym samym zadbać o środowisko. Od lat organizacje ekologiczne nawołują by, zamiast jednorazówek, korzystać z toreb materiałowych. Posłowie Kukiz15' twierdzą jednak, że te mogą szkodzić ludziom.

"Alternatywą dla uznanych za szkodliwe dla środowiska torebek foliowych, których proces rozłożenia szacuje się na 400 lat, mają być torebki materiałowe. Jednocześnie w ostatnim czasie pojawiły się informacje o tym, że mogą one być jednak szkodliwe dla zdrowia. Brytyjscy naukowcy z rządowej agencji do spraw standardów żywienia przeprowadzili testy, pobierając próbki z torebek materiałowych. Wynika z nich, że zwierzęce bakterie campylobacter, pochodzące z surowej żywności, mogą być przenoszone na materiale, co stwarza zagrożenie do zarażenia się przez człowieka" - czytamy w interpelacji, pod którą podpisali się Jarosław Sachajko, Norbert Kaczmarczyk, Paweł Skutecki.

Parlamentarzyści skierowali pytania o ewentualne ryzyko dla zdrowia do ministrów zdrowia i środowiska. W odpowiedzi pierwszego z resortów czytamy, że torby materiałowe nie są przeznaczone do kontaktu z żywnością.

"Ryzyko związane z przenoszeniem bakterii Campylobacter za pośrednictwem zabrudzonych toreb materiałowych związane jest z nawykami higienicznymi konsumentów i poziomem świadomości, co do konieczności utrzymania ich w czystości" - odpowiedział posłom Zbigniew Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Co nam grozi, gdy nie zadbamy odpowiednio o czystość materiałowej torby? Konsekwencje mogą być poważne. "Pałeczki z rodzaju Campylobacter wywołują u ludzi kampylobakteriozę, zakaźną chorobę odzwierzęcą przebiegającą jako zapalenie żołądkowo-jelitowe lub jelitowe. Po okresie inkubacji (...) pojawiają się ostre bóle brzucha, wodnista i/lub krwista biegunka, gorączka. W wyniku zakażenia może dochodzić również do powikłań. Mogą pojawić się zmiany w stawach, a rzadziej może dochodzić do wystąpienia syndromu Guillain-Barre (okresowe, ale ostre porażenie mięśni szkieletowych)"- czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Sławomir Mazurek z Ministerstwa Środowiska podkreśla w swojej odpowiedzi, że mimo doniesień brytyjskich naukowców, torby materiałowe "zdają się być najlepszą alternatywą dla toreb jednorazowego użytku zarówno z tworzywa sztucznego, jak i papierowych". Wskazuje także na zaletę toreb materiałowych, którą jest możliwość prania, co ma gwarantować zachowanie odpowiedniej higieny.

Co, jeśli nie torby foliowe ani materiałowe? Tu Ministerstwo Środowiska ma pewne rozwiązanie. "Alternatywą dla toreb materiałowych wielokrotnego użytku mogą być torby w całości biodegradowalne, wykonane np. ze skrobi. Takie torby z wyglądu są podobne do toreb z tworzywa sztucznego. Mogą być używane wielokrotnie, natomiast ulegają rozkładowi na wodę, dwutlenek węgla oraz resztki organiczne w warunkach naturalnych w ciągu kilku miesięcy, bez konieczności zapewnienia do tego procesu specjalnych warunków" - czytamy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)