Trwa ładowanie...

Za foliową siatkę zapłacisz zawsze 20 gr. Zmiany wejdą w życie w 2018 r.

Ceny torebek foliowych w sklepach są różne. W niektórych towary są w nie pakowane za darmo, w innych cena może dojść nawet do 1 zł. W przyszłym roku ma się to zmienić. Jedynie tzw. "zrywki", czyli bardzo lekkie torby do pakowania np. warzyw, pozostaną darmowe.

Share
Za foliową siatkę zapłacisz zawsze 20 gr. Zmiany wejdą w życie w 2018 r.
Źródło: Fotolia
d1gvaln

"Opłata recyklingowa za jedną sztukę lekkiej torby z tworzywa sztucznego ma wynosić 20 groszy" - stanowi projekt rozporządzenia zamieszczony we wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Opłata ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Projekt rozporządzenia jest konsekwencją procedowanych przepisów ws. opłat za lekkie plastikowe torby na zakupy. Zgodnie z nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, opłata recyklingowa będzie mogła maksymalnie wynosić 1 zł.

d1gvaln

*Foliowe czy papierowe. Z jakich torebek lepiej korzystać?

Siatki po 20 gr, zrywki darmowe

Resort środowiska zapowiadał jednak, że w rozporządzeniu do ustawy zaproponuje stawkę 20 groszy. Bezpłatne będą za to tzw. zrywki służące do pakowania owoców, warzyw czy mięsa. Te bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego muszą mieć grubość poniżej 15 mikrometrów.

Ministerstwo Środowiska przekonuje, że ograniczenie stosowania jednorazowych foliówek jest istotne ze względów środowiskowych. "Żywot" takich toreb jest krótki, a trafiając do środowiska, zanieczyszczają zbiorniki wodne czy morza. Dostają się też do układu pokarmowego zwierząt. Takich odpadów trudno jest też się pozbyć czy poddać recyklingowi.

d1gvaln

Przy okazji uszczelnimy system gospodarowania odpadami

Nowe prawo ma również uszczelnić system gospodarowania odpadami w Polsce. Część firm w swojej sprawozdawczości raportowała m.in. o bardzo wysokim - sięgającym nawet 80 proc. - wykorzystywaniu przez swoich klientów opakowań z drewna, gdy w rzeczywistości było to poniżej 1 procenta.

Pomysł opłat za jednorazowe torby w Polsce nie jest nowy. Część sklepów pod koniec pierwszej dekady XXI wieku wycofała się z bezpłatnego wydawania toreb, wprowadzając ich odpłatność na poziomie od 5 do 20 gr za sztukę. Według szacunków konieczność płacenia za torby na zakupy spowodowała ograniczenie ich stosowania o ok. 36 proc., z ok. 470 do 300 toreb na mieszkańca w roku.

Polacy lubią foliówki

Szacuje się, że Polacy średnio zużywają ok. 300 toreb foliowych rocznie, a przeciętny Europejczyk - 200. Według danych Komisji Europejskiej, w 2010 r. średnia na jednego Polaka, Portugalczyka czy Słowaka wynosiła 490 foliówek, na Niemca 70, a na Fina czy Duńczyka - tylko cztery torby.

d1gvaln

Podziel się opinią

Share
d1gvaln
d1gvaln