Poranny szkic walutowy

Wiadomość o przeprowadzeniu przez Koreę Północną próbnego wybuchu nuklearnego nie wywołała wzrostu niepewności inwestorów i ucieczki z bardziej ryzykownych aktywów, jak to często bywało w przeszłości w podobnych sytuacjach.

25.05.2009 | aktual.: 26.05.2009 09:34

Spadki zanotowały jedynie indeksy giełdowe w Korei Południowej (o 0,2%). Weekend nie przyniósł większej liczby wydarzeń tak doniosłej wagi.

Również kalendarz makroekonomiczny na dziś nie przewiduje bardzo istotnych publikacji danych. O 11:00 podany zostanie odczyt indeksu koniunktury niemieckiego instytutu IFO (przewidywany odczyt to 85 pkt. wobec odnotowanych miesiąc temu 83,7 pkt.), a o 14:00 Narodowy Bank Węgier ogłosi decyzję o wysokości stóp procentowych (obecnie stopa referencyjna wynosi na Węgrzech 9,5%). W kalendarzu wydarzeń makro na ten tydzień najistotniejszymi dniami będą środa oraz piątek. W środę Narodowy Bank Polski najprawdopodobniej utrzyma stopę referencyjną na poziomie 3,75%, zaś w piątek opublikowane zostaną dane o dynamice PKB w Polsce oraz w USA. Spodziewamy się, że PKB w Polsce w I kwartale 2009 wzrośnie o 0,7% w ujęciu rocznym (prognoza rynkowa to wzrost o 1%). W przypadku USA spodziewany jest spadek PKB w I kwartale 2009 roku w tempie 5,5% rocznie (jest to kolejne oszacowanie podawane przez Bureau of Economic Analysis, poprzednie mówiło o spadku w tempie 6,1% rocznie). Ogromna niepewność związana z prognozami dynamiki
PKB w Polsce może spowodować osłabienie złotego pod koniec tygodnia.

Czynnikiem wpływającym obecnie najmocniej na decyzję Rady Polityki Pieniężnej będzie znacznie wyższa od oczekiwań inflacja w marcu oraz kwietniu. Ostatni odczyt przyniósł wzrost inflacji CPI do 4%, tj. o 0,5 punktu procentowego ponad górną granicę dopuszczalnego przez NBP przedziału wahań. Sytuacja gospodarki – spadek popytu wewnętrznego oraz znacznie silniejszy spadek popytu na dobra eksportowane z Polski – uzasadniałyby dalsze obniżki stóp procentowych, nawet do 3%. Argumentem przeciwko jest jednak nie tylko inflacja, ale i znacznie wyższe od stopy referencyjnej notowania stóp procentowych WIBOR3M oraz WIBOR6M (obecnie stopa 3-miesięczna jest o 0,85 punktu procentowego wyższa, niż stopa referencyjna banku centralnego).

Podsumowując, koniec tego tygodnia może być niekorzystny dla złotego, po drodze jednak najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która jednak nie powinna wpłynąć na notowania naszej waluty. W przypadku rynku światowego możliwe jest przebicie przez kurs EURUSD poziomu 1,40. Osłabienie dolara w ostatnich tygodniach jest skutkiem przede wszystkim przeprowadzania przez Fed transakcji skupu obligacji rządowych z rynku wtórnego oraz obaw inwestorów związanych z przyszłymi skutkami przeprowadzania tego typu operacji.
AFS

walutyzłotyeuro
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)