Porozumienie płacowe w Koksowni Przyjaźń z grupy JSW

14.05. Katowice (PAP) - Nie będzie zapowiadanego przez związki zawodowe referendum strajkowego w Koksowni Przyjaźń - spółce z grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. We wtorek związki...

14.05. Katowice (PAP) - Nie będzie zapowiadanego przez związki zawodowe referendum strajkowego w Koksowni Przyjaźń - spółce z grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. We wtorek związki zawarły porozumienie płacowe z zarządem i zakończyły spór zbiorowy w firmie.

Jak podało biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności, najważniejszy zapis porozumienia to włączenie do pensji zasadniczej dotychczasowej nagrody z okazji Dnia Hutnika oraz rekompensaty za zlikwidowany dodatek wynikający z tzw. Karty Hutnika. Rekompensata ta wyniesie od 300 do 450 zł.

"Włączenie tych składników do pensji zasadniczej pociągnie za sobą wzrost wszystkich pochodnych wynagrodzenia. Jest to rozwiązanie korzystne dla pracowników. Wyraziły na nie zgodę wszystkie organizacje związkowe działające w firmie" - wskazał szef Solidarności w koksowni Zenon Fiuk.

Dotychczas nagroda z okazji Dnia Hutnika wypłacana była co miesiąc, a jej wysokość zależała od stażu pracy. Było to 5 proc. po pięciu latach pracy, ale nie więcej niż 20 proc.

Rekompensata będzie wypłacana od 1 lipca. Ustalono też, że za kwiecień i maj pracownicy otrzymają premię w wysokości 8 proc.

Trwający od 1 lutego spór zbiorowy w Koksowni Przyjaźń miał podłoże płacowe. Początkowo Solidarność domagała się 500 zł podwyżki (z wyrównaniem od lutego 2013 r.) oraz dodatkowego świadczenia w wysokości tysiąca złotych na Boże Narodzenie.

Koksownia Przyjaźń wchodzi w skład grupy kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zakład zatrudnia ok. 1,7 osób.

W ubiegłym roku branża koksownicza została dotknięta spadkiem zapotrzebowania na ten produkt oraz znaczącą obniżką cen. W tym roku koniunktura poprawia się.

Jak szacował przed miesiącem szef spółki Polski Koks Andrzej Warzecha, w 2013 r. cała polska produkcja koksu powinna osiągnąć 9,1 mln ton (wobec 8,4 mln ton przed rokiem), a eksport wzrośnie do ok. 6,2-6,3 mln ton (wobec 5,4 mln ton w 2012 r.). W pierwszym kwartale tego roku, w odniesieniu do czwartego kwartału 2012 r., ceny koksu wzrosły o ok. 3-5 proc., a na cały 2013 r. prognozowany jest wzrost cen średnio o ok. 8-10 proc. wobec ubiegłorocznego poziomu.

Polski Koks, podobnie jak Koksownia Przyjaźń, jest spółką z grupy JSW; udział tej grupy w polskim eksporcie koksu sięga dwóch trzecich całości.(PAP)

mab/ pad/ jtt/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)