Portugalia: cena gazu dla przemysłu wzrosła po liberalizacji rynku o 37 proc.
Cena gazu ziemnego po liberalizacji portugalskiego rynku w 2009 r. zwiększyła się o blisko 37 proc. Najwięcej na podwyżce straciły firmy produkujące wyroby ceramiczne.
Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Energii (DGE) w Lizbonie, od czasu liberalizacji rynku gazu ziemnego w Portugalii następuje systematyczny wzrost cen tego paliwa. Ocenia się, że od 2009 r. gaz sprzedawany dla przemysłu podrożał o ponad 36,5 proc.
Według danych DGE, rosnąca cena gazu ziemnego w portugalskim przemyśle wynika z dominującej w imporcie surowca roli spółki Galp Energia. Pomimo otwarcia rynku w dalszym ciągu jest ona niemal wyłącznym importerem gazu z zagranicy.
Zdaniem władz DGE w gronie branż najbardziej poszkodowanych na podwyżkach cen gazu w portugalskim przemyśle jest branża ceramiczna. Kierownictwo stowarzyszenia firm tego sektora potwierdza niekorzystne zjawisko.
- "Udział gazu ziemnego w kosztach produkcji sięga już blisko 30 proc. Systematyczne podwyżki cen surowca dla przemysłu sprawiły, że produkcja i eksport portugalskich artykułów ceramicznych spadła w ciągu ostatnich trzech lat o połowę - ujawnił prezes Portugalskiego Stowarzyszenia Producentów Ceramiki (Apicer) Duarte Garcia.
Z szacunków DGE i Apicer wynika, że w ub.r. koszt importu gazu przez Galp Energię wynosił 7,9 euro na 1 GJ surowca, przy czym portugalska spółka sprzedawała paliwo dla przemysłu za 11 euro.
- Galp Energia ma dziś jedne z największych marż w obrocie gazu ziemnego w Europie. Sięgają one 43,3 proc., podczas gdy w Hiszpanii wynoszą średnio 37,9 proc., we Francji - 28,8 proc., zaś we Włoszech - 11,7 proc. - odnotował Duarte Garcia.
Przed otwarciem rynku gazu ziemnego monopolistą na portugalskim rynku był rodzimy Galp Energia. Pomimo liberalizacji zasad sprzedaży tego paliwa spółka utrzymała swoją dominującą pozycję z uwagi na duże możliwości magazynowania i przesyłu surowca. Pojemność magazynów portugalskiej firmy sięga 40 mln m sześc., rurociągi do przesyłu surowca liczą łącznie 12 tys. km.
W ub.r. Galp Energia dostarczył końcowym odbiorcom w Portugalii około 4 mld m sześc. gazu ziemnego. 80 proc. obrotów generował sektor energetyczny i spółki przemysłowe.
Galp Energia, który sprowadza gaz z Algierii i Nigerii, dostarcza gaz 1,3 mln odbiorców na terenie Portugalii.
Z Lizbony Marcin Zatyka