Trwa ładowanie...

Portugalia nasila kontrolę podatkową dużych firm

Portugalski rząd nasili kontrolę fiskalną dużych podmiotów gospodarczych. Obejmie ona spółki o obrotach przekraczających 200 mln euro rocznie.

Portugalia nasila kontrolę podatkową dużych firmŹródło: Fotolia, fot: K. U. Haussler
d3v8pm3
d3v8pm3

Jak poinformował portugalski sekretarz stanu ds. polityki fiskalnej Paulo Nuncio, jeszcze w styczniu br. zespół inspektorów skarbowych odpowiedzialny za kontrolę dużych podmiotów gospodarczych powiększy się o 50 proc.

- Zwiększenie liczby etatów inspektorów do 150 w Departamencie Największych Podmiotów Fiskalnych (UGC) pozwoli zwiększyć skuteczność kontroli dużych firm o obrotach przekraczających 200 mln euro w ciągu roku - powiedział Paulo Nuncio.

Według szacunków fiskusa na terenie Portugalii działa blisko 1100 dużych przedsiębiorstw o rocznych obrotach wyższych niż 200 mln euro. Każdy z nich płaci do skarbu państwa ponad 20 mln euro.

d3v8pm3

Zwiększeniu inspekcji fiskalnych wobec dużych spółek służyć ma również poszerzenie liczby firm podlegających kontroli poprzez przypisane im zespoły skarbówki. Dotychczas tak wyspecjalizowana kontrola dotyczyła zaledwie 860 przedsiębiorstw.

W grudniu ub.r. portugalskie urzędy skarbowe ujawniły, że w efekcie kontroli przyłapano 16 tys. firm na zaniżaniu swoich wpływów i oszukiwaniu fiskusa. Straty państwa z tego tytułu wyceniono na 400 mln euro.

Również w grudniu ub.r. portugalski fiskus powiększył liczbę etatowych kontrolerów ze 1700 do 3000 osób. Dodatkowe posiłki mają pomóc w zwalczaniu szarej strefy i zwiększeniu wpływów podatkowych do państwowego budżetu.

W maju ub.r. skarbówka wysłała na ulice Portugalii 2,5 tys. inspektorów, których zadaniem było sprawdzenie obowiązkowych od stycznia ub.r. kas fiskalnych w podmiotach gospodarczych oferujących towary i usługi. Ponad połowę z kontrolerów stanowili pracownicy o tymczasowych umowach o pracę lub stażyści.

d3v8pm3

Walce z szarą strefą służą w Portugalii też loterie dla posiadaczy faktur oraz amnestie dla dłużników, którzy w zamian za zwrot zobowiązań podlegają tymczasowemu zwolnieniu od nakazu spłaty odsetek i kosztów administracyjnych obsługi długu. W wyniku obowiązującego od listopada do grudnia ub.r. tzw. przebaczenia podatkowego Portugalia odzyskała łącznie 1,2 mld euro. Swoje długi wobec fiskusa i ZUS spłaciło w tym czasie 319 tys. obywateli. Instytucje te otrzymały odpowiednio od dłużników 1 mld euro i 232 mln euro.

d3v8pm3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v8pm3